پایگاه خبری تحلیلی جهانی خبر

کد مطلب: ۲۰۷۷۱۵  |  تاريخ: ۱۳۹۹/۱/۲۴  |  ساعت: ۱۳ : ۴۲


دکتر مژگان سپاه منصور

مشارکت در امور خانه و حس احترام فضای قرنطینه در خانه را فرح بخش می کند

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی و معاون دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی در یادداشتی درخوصص جلوگیری از اختلافات در منزل در ایام قرنطینه یادداشتی را منتشر کرد.

به گزارش جهانی خبر؛ متن یادداشت  دکتر مژگان سپاه منصور  به این شرح است:
کرونا پدیده جهانی و چالشی فردی به حساب می آید و از آنجایی که خانواده یک واحد اجتماعی محسوب می شود لازم است تا چالشهای شیوع این بیماری بخصوص در شرایط قرنطینگی در خانواده و روابط همسران ایجاد می کند مورد بحث و بررسی و توجه بیشتری قرار بگیرد.
به عبارتی دیگر این دوره عاملی می تواند باشد برای رفع مشکلات و تنش هایی که حتی پیش از دوران شیوع این ویروس و پیش از دوران قرنطینگی در بین همسران وجود داشته و ما می توانیم به آن سمت برویم که از این فرصت برای تحکیم روابط همسران و افزایش صمیمیت زناشویی میان همسران استفاده کنیم.
اگرچه قرنطینگی عامل اصلی ایجاد تنش ها و اختلافات زناشویی به شمار نمی آید اما مسلما و به طور طبیعی وقتی همسران به مدت زیادی در خانه می مانند ممکن است اختلاف نظرها  و تنش هایی بین آنها ایجاد شود یا تنش های موجود افزایش پیدا کند بهترین نگاهی که ما می توانیم در این مورد داشته باشیم مانند سایر پیامدهایی که ناشی از شیوع این بیماری است تبدیل تنش ها به فرصت هاست. یعنی نگاه ما می تواند یک نگاه فرصتی باشد فرصتی برای ارتقا و تحکیم روابط زناشویی و خانوادگی.
اگر چه روشهایی برای ایجاد روحیه آرامش تری میان همسران و تحکیم روابط همسران به ویژه در این دوره وجود دارد اما در ابتدا باید گفته شود که نمی توان به یک روش خاص و یکسان برای همه خانواده ها رو بیاوریم یا روش خاصی را برای همه توصیه بکنیم به این دلیل که هر خانواده نیازمند روشهای خاص و خلاقانه خود است که با کمی وقت گذاشتن و فکر کردن درباره این موارد می تواند به آن روشها دست پیدا کند.
مطابق با آموزه های دینی ابتدا لازم هست که در شرایط سخت تحمل و تاب آوری خودمان را افزایش بدهیم تا بتوانیم با افزایش این دو ویژگی مثبت یعنی افزایش تحمل و تاب آوری و طاقت آوردن در برابر مشکلات بتوانیم آرامش بیشتری را تجربه کنیم و وقتی بتوانیم آرامش بیشتری را خودتجربه کنیم مسلما بهتر می توانیم در برخورد با دیگران از جمله همسرمان موفق تر باشیم.
با توجه به شناختی که همسران درباره اختلاف نظرهای خود درباره امور مختلف دارند می توانند به راحتی در تمامی موارد بخصوص در موارد مورد اختلاف به مشورت با هم بپردازند و در تمامی امور سعی کنند که نظر همسرشان را جویا شوند و کارها را مطابق با نظر و سلیقه و با مشورت و همفکری همدیگر انجام بدهند.
بنابراین لازم است که تا روحیه فردگرایی و خود محوری خودمان را کنار بگذاریم و به مشورت در تمامی امور بپردازیم و همچنین سعی کنیم که سلیقه های همسرمان را در ارجحیت قرار دهیم و این ارجحیت قائل شدن برای سلیقه همسرمان به معنای نادیده گرفتن روحیات و نظرات خودمان نیست بلکه به آن معنی است که ما متوجه تفاوتهایی هستیم و برای رفع این تفاوت ها لازم است که با همدیگر به مشور بپردازیم و لازم است که گاهی اوقات نظر همسرمان را به نظر خودمان ترجیح دهیم و این ترجیح قائل شدن و اهمیت قائل شدن موجب می شود در شرایط دیگر همسرمان هم متقابلا همینکار را کند و در شرایط خاصی که نیاز هست اولویت های ما را به اولویت های خودش ترجیح دهد.
دارا بودن یک برنامه ریزی روزانه  بخصوص در شرایط قرنطینگی از عواملی است که باید  حتما مدنظر قرار گرفته شود و مشارکت در امور خانه یکی از توصیه هایی که در این برنامه ریزی بهتر است قرار گرفته شود  مشارکت در کارهای خانه علاوه بر اینکه خستگی یک فرد در خانواده را از بین ببرد می تواند ایجاد همدلی و افزایش صمیمیت در همسران کمک کند.
پرهیز از جر و بحث یکی از عواملی است که می تواند در روابط همسران بسیار کمک کننده باشد چون با جر و بحث نه تنها مشکلی حل نمی شود بلکه ممکن است به اختلافها و تنش ها دامن زده شود و اختلاف ها را افزایش دهد . همچنین داشتن زبان تشکر و قدردانی از عوامل مهم دیگری است که در روابط همسران حتما باید مورد تاکید قرار بگیرد و این نشان دهنده همدلی است که توجه خاص به وظایف همسران است که برای  همدیگر انجام می دهند.
لبخند و گشاده رویی از عوامل دیگری است که رعایت آن بسیار ضروری می باشد و به روابط همسران بسیار می تواند کمک کند و در انتها هم عامل بسیار مهم حفظ حریم و حرمتها در روابط زناشویی می شود اشاره کرد.
امید است که همسران بتوانند با رعایت حال یکدیگر این شرایط بحرانی را با آرامش بیشتری پشت سر بگذارند و بتوانند با روابط خوب آرامش خود و همسرشان را و در نتیجه خانواده خود را افزایش دهند.
 


لينک مطلب: http://www.jahanikhabar.ir/ NSite/FullStory/?Id=207715

چاپ خبر