صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
معاون کل وزارت بهداشت در نشست خبری:

روند مناطق سفید کرونا صعودی است

معاون کل وزارت بهداشت گفت: مقام معظم رهبری در نشست اخیر ستاد ملی کرونا بر دو نکته مهم تاکید داشتند که اولین نکته، اهمیت دادن به شبکه ‌های بهداشتی و درمانی کشور بود. ایشان در این باره گفتند، شبکه بهداشتی و درمانی بسیار مهم است و اگر آنطور که حدس می ‌زنند و مکرر می ‌گویند، در برهه‌ ای بازتولید این ویروس را داشته باشیم، این شبکه می ‌تواند در مقابله با این ویروس موثر باشد.

به گزارش جهانی خبر_وبدا، دکتر ایرج حریرچی، در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: شبکه بهداشتی و درمانی جمهوری اسلامی ایران، بستر بسیار مناسبی برای دسترسی عموم مردم به مراقبت‌ های سلامت بوده و تقویت آن می ‌تواند سهم بسزایی در بهبود شاخص‌ های سلامت مردم ایفا کند.
 
وضعیت شبکه بهداشت و درمان در کشور
 
وی گفت: ایده و اقدامات اولیه برای پیاده‌ سازی این شبکه از سال ۵۰ تا ۶۰ موجود بوده و از سال ۶۰ تا ۶۲ طراحی و اجرای آن نیز آغاز شد و از سال ۶۳ تا ۶۹ در کل کشور مستقر شده است. در حال حاضر، شبکه بهداشتی و درمانی کشور از ۱۷ هزار و ۸۰۰ خانه بهداشت روستایی، دو هزار و 794 مرکز خدمات جامع سلامت روستایی، ۲۹۷ پایگاه روستایی، ۵ هزار و ۴۸۹ پایگاه سلامت شهری و دو هزار و ۷۲۳ مرکز خدمات جامع سلامت شهری تشکیل شده است که ۲۶ میلیون و ۹۵۱ هزار نفر ساکنین روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و مناطق عشایری و ۵۶ میلیون و ۱۲۴ هزار نفر ساکنین شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر شامل ۱۱ میلیون نفر حاشیه نشین را در بر می ‌گیرد و ۹۸ درصد جمعیت روستایی و ۹۳ درصد جمعیت شهری تحت پوشش این شبکه هستند.
 
معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: بیش از ۳۱ هزار بهورز در روستاها، ۲۴ هزار و ۵۰۰ مراقب سلامت در شهرها و نزدیک به ۱۴ هزار پزشک خانواده در مراکز جامع سلامت شهری و روستایی با حضور تعداد زیادی از پیراپزشک، ماما و بهداشت محیط و بهداشت حرفه ‌ای، مشغول به کار هستند.
 
ماموریت اصلی شبکه بهداشتی و درمانی، عدالت در سلامت و تامین و حفظ و ارتقای مستمر سلامت است
 
وی افزود: ماموریت اصلی شبکه بهداشتی و درمانی، عدالت در سلامت توام با تامین و حفظ و ارتقای مستمر سلامت است. هدف کلی این شبکه اطمینان از سلامت همه در همه سنین و همه جا است. اولویت‌ های راهبردی شبکه بهداشتی و درمانی کشور، مراقبت‌ های پیشگیری، مناطق روستایی و محروم، خدمات عمومی بر خدمات تخصصی، خدمات سرپایی بر بستری و بیمارستانی، حداکثر یکپارچگی در خدمات پیشگیری و درمانی و تمرکز زدایی است. همچنین، انتظارات از شبکه بهداشتی و درمانی شامل دسترسی آسان به خدمات، پوشش کامل مردم، ارائه بسته خدمات جامع سلامت، هزینه مناسب خدمات، ‌فضای فیزیکی مناسب، ‌جلب مشارکت جامعه، ارتقای سواد سلامت مردم، هماهنگی و همکاری درون‌بخشی و برون‌بخشی، تکنولوژی مناسب در ارائه خدمات و تربیت نیروی انسانی توانمند است.
 
اثرات نظام شبکه بهداشت و درمان در طول 4 دهه 
 
معاون کل وزارت بهداشت تاکید کرد: نظام شبکه بهداشتی و درمانی کشور در طول ۴ دهه عمر خود توانسته امید به زندگی ایرانیان را از حدود ۵۰ سال به بالای ۷۷ رسانده و میزان مرگ و میر کودکان زیر پنج سال را از ۱۸۵ به کمتر از ۱۵ در ۱۰۰۰ تولد زنده برساند و میزان میزان مرگ و میر مادران را از ۲۷۴ در ۱۰۰ هزار تولد به ۱۷.۷ مورد کاهش دهد.
 
پیش بینی ها برای آینده کرونا
 
دکتر حریرچی درخصوص پیش ‌بینی آینده کرونا، گفت: قطعا بشر در طولانی مدت خواهد توانست که بر ویروس کرونا غلبه کند. تاکید می ‌کنم که در ۱۸ الی ۲۴ ماه آینده، ‌خصوصا در کشورهایی که در حال حاضر درگیرند، همچنان با این ویروس درگیر خواهند بود. سه پیش ‌بینی عمده موجود است؛ ‌یکی اینکه در نیم ‌کره شمالی ما در پاییز مجددا با موج‌ هایی مواجه می ‌شویم که گرچه شدت آن از اسفند و فروردین ماه کمتر است، اما منجر به قرنطینه و تعطیلی ‌هایی از کم تا زیاد خواهد شد. دوم اینکه، مطابق با همه‌ گیری آنفلوآنزای اسپانیایی که اوایل قرن گذشته بود، موج دوم خصوصا در پاییز و در نیمه کره شمالی شدیدتر باشد و تعطیلات بیشتر و اقدامات بیشتری نیاز داشته باشد. پیش ‌بینی سوم هم این است که در پاییز موج‌ هایی خواهیم داشت، اما منجر به تعطیلی نخواهد شد.
 
طی ۱۸ الی ۲۴ ماه آینده بسیاری از رفتارهایمان را باید تغییر دهیم
 
وی تاکید کرد: آنچه مسلم است این است که طی ۱۸ الی ۲۴ ماه آینده بسیاری از رفتارهایمان را باید تغییر دهیم؛ ‌رفتارهای خانوادگی، سفر، ملاقات‌ها و مهمانی ها و اجتماعات بسیار باید کاهش یابد. در عین حال در این مدت باید تلاش کنیم که هر چه که جنبه اقتصادی دارد و معیشت مردم را تحت تاثیر قرار می ‌دهد، به حداکثر برسانیم و هرچه که اثرات اقتصادی ندارد، اما منجر به انتشار کرونا می ‌شود به حداقل برسانیم. 
 
معاون کل وزارت بهداشت یادآور شد: درخواستمان این است که در تعطیلات پیش رو سفرها را به حداقل ممکن برسانیم. خصوصا تجمع در مکان های عمومی، هتل ‌ها، مسافرخانه‌ ها و حتی خود مسیر می ‌تواند ویروس را منتشر کرده و مضر باشد.
 
فعلا داروی ضد کووید19 نداریم
 
دکتر حریرچی در ادامه سخنانش در این نشست مجازی و در پاسخ به سوالی درخصوص تاثیر دارو آزیترومایسین بر بیماران کرونایی، گفت: اینکه کدام دارو بیشترین تاثیر را داشته و مسائلی از این قبیل، اصلا موضوع رسانه ‌ای عمومی نیست. رسانه ‌ها لازم نیست که درگیر این موضوع شوند؛ چراکه موضوعی کاملا پزشکی است که به درمانی که پزشک انتخاب می ‌کند و مرحله بیماری وابسته است. ما فعلا داروی ضد ویروس کرونا و بیماری کووید۱۹ نداریم.
 
نامعتبر بودن ادعاهایی مبنی بر کشف داروی کرونا
 
وی ادامه داد: ادعاهایی که درباره موثر بودن برخی داروها مطرح می‌ شود، درست نیست و هنوز داروی اختصاصی برای این ویروس کشف نشده است. داروهایی که وجود دارند، دو دسته ‌اند؛ ‌یک دسته داروهایی که ضد ویروس‌های دیگر و در بازار موجود بودند و تاثیرات کم و حداکثر تا متوسط و عمدتا کم و به طرف صفر بوده است. یکسری داروها هم هستند که موثرترند. اینها داروهایی هستند که اصطلاحا آن‌ها را داروهای جانبی و مراقبتی اعلام می‌کنیم. به عنوان مثال ممکن است فردی که به کرونا مبتلا شده، ‌وارد مرحله ‌ای شود که با باکتری‌ های دیگر یا التهاب در ریه هم درگیر می ‌شود که در اینجا داروهای کمک کننده تنفسی می ‌توانند موثر باشند. بعید است که به این زودی داروی جدید اختصاصی ضد ویروس کرونا در دسترس قرار گیرد.
 
کمبود شدید نیروی پرستار در کشور
 
معاون کل وزارت بهداشت در خصوص وضعیت ورودی پرستاران به دانشگاه‌ ها نیز بیان کرد: باید توجه کرد که کمبود شدیدی در حوزه نیروی پرستاری در کشور داریم. بدیهی است که در بخش دولتی و خصوصی با کمبود پرستار مواجه هستیم و نسبت پرستارمان هم به تخت بیمارستانی و هم نسبت به ۱۰۰۰ نفر جمعیت پایین است و هم نسبت پرستار به پزشک هم پایین است. 
 
وی گفت: از ۱۰ رشته شغلی که برای آینده در دنیا پیش بینی شده است، پنج الی هفت رشته آن در حوزه بهداشت و درمان است که عمدتا شامل اقدامات مراقبتی اعم از مراقبت در منزل، در بیمارستان، مراقبت از سالمندان و مراقبت از معلولین است. علت این موضوع آن است که سن جمعیت در همه جای دنیا بالا می‌ رود و هسته خانواده‌ ها کوچک شده است.
 
لزوم تغییر مناسبات تا پاییز ۱۴۰۱
 
دکتر حریرچی تاکید کرد: درخواست ما این است و به طور مشخص می‌ گویم در ۱۸ الی ۲۴ ماه آینده، یعنی تا پاییز ۱۴۰۱ باید بسیاری از مناسبات‌مان را تغییر دهیم. بشر بر این ویروس در دراز مدت پیروز می شود. حال اینکه رفتار اجتماعی این ویروس در دراز مدت از نظر میزان درگیری، شبیه به ویروس آنفلوآنزا می ‌شود یا شبیه به ترکیبی از ویروس‌ ها می‌شود، مشخص نیست. در حال حاضر دهه ‌هاست که سرخک را می ‌شناسیم و واکسن آن را هم در اختیار داریم، اما بسیاری از کشورهای اروپای غربی موفق به ریشه ‌کن کردن آن نشده ‌اند.
 
وی یادآور شد: در خوش ‌بینانه‌ ترین پیش بینی ‌ها می ‌گویند که این ویروس بعد از ۱۸ الی ۲۴ ماه در کشورها بومی شود. بنابراین، در این مدت باید بسیاری از مناسبات‌مان را تغییر دهیم. یکی از این مناسبات رفتارهای اجتماعی‌ مان مانند دست دادن و در آغوش گرفتن است. باید بسیاری از سفرها را هم کنار بگذاریم. البته ما متوجه صنعت گردشگری هستیم، اما پیش بینی نمی ‌کنیم در دو سه ماه آینده بسیاری از زیرساخت ‌های ایمن دراین حوزه ایجاد شده باشد. 
 
بازگشایی لیگ برتر فوتبال 
 
معاون کل وزارت بهداشت در خصوص تعیین و تکلیف لیگ ‌های ورزشی و لیگ برتر فوتبال، گفت: درباره پروتکل ‌های بهداشتی و درمانی لازم اظهارنظر کردیم و با وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون ورزشی هم به توافق رسیدیم و مراتب به فدراسیون فوتبال اعلام می ‌شود و طبق تصمیم ‌گیری خودشان تصمیم‌ گیری و عمل می ‌کنند. دیدیم که دیروز هم بوندسلیگا، سری آ و لالیگا، شروع شد. این موضوعی نیست که خیلی درگیر آن باشیم. ما مسئولیت سلامت ۸۴ میلیون نفر را داریم و انجام می‌دهیم.
 
اجباری برای حضور دانش آموزان در مدارس نیست
 
دکتر حریرچی در خصوص تعجیل در بازگشایی‌ مدارس، گفت: اینکه گفته می ‌شود، آخرین بازگشایی‌ ها مربوط به مدارس است، منظور شرایطی است که مدارس به شکل عادی بازگشته و حضور همه دانش‌ آموزان در کلاس درس اجباری باشد، اما اکنون اجباری برای حضور نیست و در عین حال اقدامات مراقبتی و فاصله گذاری به راحتی در مدارس قابل انجام است و اکنون از بازگشایی مدارس به این شکل راضی هستیم.
 
وی با اشاره به معضل تعطیلی مهدهای کودک و مشکلات مادران شاغل، گفت: راحت است که بگوییم مهدهای کودک را تعطیل کنید، اما در این صورت زنان شاغل چه کنند؟ زنانی که شاغل هستند و خانواده‌ هایشان هم در شهرستان هستند،  فرزندشان را چه کنند؟ یا باید شغل خودش را از دست دهد یا فرزندش را نزد پدر و مادر خود بگذارد که در این صورت رفت ‌و آمد، فرد مسن را در معرض قرار می ‌دهد. بنابراین، نباید یک‌ طرفه به موضوعات نگاه کرد. وقتی الزامات اجتماع را در نظر نمی‌ گیریم، اظهار نظرهایی می‌کنیم که ممکن است در جای دیگری موجب اشکال شود. 
 
معیارهای کاهش یا افزایش روند کرونا در کشور
 
معاون کل وزارت بهداشت در خصوص احتمال موج دوم کرونا در کشور‌ گفت: ما سه معیار افراد بستری در بیمارستان، میزان مرگ و میر کرونا و میزان شناسایی افراد جدید را داریم. در زمینه بستری در بیمارستان و مرگ و میر ناشی از کرونا حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد نسبت به دو ماه گذشته کاهش داشته ‌ایم. اگر موجی داشته باشیم آمارهایمان در همه معیارها افزایشی می‌ شود، اما اکنون یک ماه است که در پلاتوی پایین هستیم. بنابراین، میزان مرگ و میر و بستری در بیمارستان‌ ها به طور واضحی کاهش داشته است، اما قدرت بیماریابی‌ مان افزایش یافته است. به طوری که از یک هزار و 500 تا دو هزار موردی که شناسایی می‌ شود، حدود ۷۰ تا ۸۰ درصدش ناشی از بیماریابی در افراد کم علامت و بی علامت و پیگیری افراد در تماس نزدیک با آنها است. این یک دستاورد و موفقیت بزرگ بوده و قابل تقدیر است. کشور ما توانسته بیماریابی و آزمایش‌ ها را به درستی انجام دهد.
 
علت روند صعودی ابتلا به کرونا در خوزستان
 
دکتر حریرچی درخصوص وضعیت خوزستان نیز عنوان کرد: خوزستان دیرتر وارد پیک کرونا شده است و به همین دلیل صعودی است. در عین حال، این استان هنوز جزو استان‌ های با شیوع کم تا متوسط ما نسبت به میلیون نفر جمعیت است و در حال نزدیک شدن به متوسط است. حال از آنجایی که روند بیماری در خوزستان صعودی است و در عین حال مناسبات خاص اجتماعی هم وجود دارد، ما ترجیح می ‌دهیم به میزان متوسط شیوع کرونا هم نرسد. استان ‌هایی که پیک را در اواخر اسفند و اوایل فروردین تجربه کردند، پیک را در ایام تعطیلات کشوری، تعطیلی مدارس، سفرها و کسب و کارها سپری کردند، اما اکنون پیک در چند استان همزمان با بازگشایی‌ ها است و تحمل مردم کم شده است. در خوزستان کمی مشکل داریم، اما اوضاع تحت کنترل است و به روند عمومی کشور باز خواهد گشت.
 
فعلا رواق ها و حرم بازگشایی نمی شوند
 
وی درخصوص بازگشایی صحن‌ های حرم‌ ها و اماکن متبرکه نیز خاطرنشان کرد: درباره حرم ها مصوبه‌ ها مطابق موضوع اعلام شده در ستاد ملی مقابله با کروناست. فعلا رواق‌ ها و حرم بازگشایی نمی ‌شوند. طبق پروتکل ‌هایی که با توافق با تولیت‌ ها تهیه شده ‌اند، توقف زائران در صحن‌ها کم و حدود دو تا سه ساعت  است. حرم حضرت شاه عبدالعظیم (ع) و حرم احمد بن موسی (شاهچراغ) در شیراز با حرم رضوی از نظر میزان زائر تفاوت‌هایی دارند و فکر نمی‌کنیم که در این میزان خطر عمده‌ای وجود داشته باشد.
 
تاثیر بازگشایی مشاغل بر کرونا صفر نبوده است
 
معاون کل وزارت بهداشت در خصوص اثرات بازگشایی‌ ها در افزایش ابتلا به کرونا در کشور، گفت: تاثیر بازگشایی‌ها صفر نبوده و بالاخره اثرات اندکی بر شیوع کرونا داشتند، اما عمده بازگشایی ‌ها ۲۳ فروردین در کل کشور و ۳۰ فروردین در تهران بوده است. باید توجه کرد که قبلا هم اعلام کردیم که معمولا موارد سرپایی ۵ روز تا یک هفته، بستری ۱۵ روز و مرگ ومیر یک ماه بعد از بازگشایی ‌ها اثرات خود را نشان می‌دهند و ما علیرغم بازگشایی‌ ها روند نزولی شدید داشتیم.
 
وی ادامه داد: ما نمی ‌توانیم اصرار بر تعطیلی داشته باشیم و تصمیمات کشور مبتنی بر علم اپیدمیولوژی است. باید توجه داشت افزایش موارد ابتلا، موارد بستری و مرگ ومیر سه جز در سیر بیماری کرونا هستند و وقتی در دو جزء اصلی روند نزولی شدید داریم و تغییرات یک جزء هم ناشی از تغییرات تاکتیکی است، نمی‌ توان فرضیه دیگری به جز بیماریابی فعال را درست دانست.
 
روند مناطق سفید صعودی است
 
دکتر حریرچی در خصوص وضعیت مناطق سفید در کشور تصریح کرد: روند مناطق سفید صعودی است و تعداد مناطق سفید از ۱۳۲ به ۲۱۸ مورد رسیده است. در عین حال مناطق سبزی را هم تعریف کرده‌ایم که این مناطق سبز به تدریج  اعلام خواهند شد. مناطق زرد و قرمز هم روند نزولی دارند.
 
معاون کل وزارت بهداشت در پایان در خصوص تغییر رفتار بیماری کرونا، اظهار کرد: رفتار بیماری تغییر قابل توجهی نداشته است. البته از نظر تئوریک ویروس‌ ها در میان ‌مدت و دراز مدت، وقتی منتقل می‌ شوند، به درجات متفاوتی تضعیف می‌ شوند. منتها ممکن است این درجات بسیار اندک باشد و در طولانی مدت خود را نشان دهد. برخی ویروس ها دهه ها و صده ها هستند، اما هنوز خصوصیات اولیه خود را دارند. برخی ویروس‌ ها هم مانند ایدز طی چند دهه مقداری تضعیف شده‌ اند. خواهرخوانده کرونا یعنی سارس هم در کمتر از یکسال از بین رفته است. حال درباره کرونا هنوز تضعیف قابل توجه مشاهده نمی ‌شود. افرادی که مشاهده می ‌شوند و بی‌علامت و کم علامت هستند، عمدتا ناشی از بیماریابی است. درباره تغییر علائم نیز نظر این است که قبلا این علائم بوده، اما کمتر به آنها توجه می‌ شده و تغییر شدیدی در بیماری رخ نداده است
شناسنامه


کدخبر: ۲۰۸۶۰۸
تاریخ: ۱۳۹۹/۲/۲۸     ساعت: ۱۷ : ۵۳
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: فناوری       زیرسرویس: فناوری
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۹ سه شنبه ۲۴ تير
  • ٢٣ ذو القعده ١٤٤١
  • Jul 14 2020