صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

از پاسخ به ابهامات لیست امید تا چرایی انصراف محسن هاشمی از مناظره

چهار تن از اعضای لیست امید اصلاح‌طلبان امروز در نشستی خبری به ابهامات و سوالات مطروحه درباره لیست پاسخ دادند و به تشریح اولویت‌های شورای پنجم پرداختند.

به گزارش جهانی خبر از ایسنا، احمد مسجدجامعی صبح امروز در نشست خبری که به منظور بررسی اولویت‌های شورای شهر آتی برگزار شد، با بیان اینکه من در تهیه لیست شورای عالی اصلاح‌طلبان هیچ نقشی نداشته‌ام و برای حضور خودم در لیست نیز مذاکره نکرده‌ام، گفت: علی‌رغم این موضوع معتقدم بهترین کار برای این کار برای اصلاح‌طلبان و کسانی که به سرنوشت تهران علاقه‌مند هستند و از وضعیت موجود ناخرسند، از فهرست شورای عالی اصلاح طلبان است.

وی با بیان اینکه نمی‌گوییم که لیست منتشر شده بی نقص بوده است و باید بعد از برگزاری انتخابات آن را نقد کنیم گفت: اگر می‌خواهیم در وضعیت کنونی شهر اتفاقی افتاده و ایده‌های جدید بروز کند و به این لیست با وجود همه ایرادات و اشکالات اعتماد کنیم چرا که نیاز به وحدت نظر داریم تا در شهر اتفاقی بیفتد.

وی با بیان اینکه امیدواریم لیست امید تحولی در شهر ایجاد کند گفت: فکر نکنید که اگر لیست امید رای بیاورد به یکباره همه درختان سبز شده و یا ساختمان‌های بلندمرتبه‌ای که ساخته شدند مشکلاتشان حل می‌شود. بلکه سعی داریم قطار مدیریت شهری را در ریل درست قرار داده و با استفاده از تجربه افراد متخصص به این مهم دست یابیم.

مسجدجامعی با بیان اینکه بعید نیست فهرست سازی‌ها کار رقبا باشد، گفت: رای دادن به فهرست کامل باعث افزایش مسئولیت پذیری افراد راه یافته به شورا خواهد بود و این امر باعث می‌شود تا هیچ بهانه‌ای برای عدم اجماع اصلاح قوانین و روندها وجود نداشته باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه جریان انصراف به نفع لیست امید شروع شده است و من از این افراد تشکر می‌کنم گفت: از افراد شایسته‌ای که به نفع فهرست کناره گرفتند سپاسگزارم چرا که این رفتار مدنی نشان دهنده بلوغ سیاسی و اجتماعی آنان است اما دقت داشته باشید که همزمانی انتخابات ریاست جمهوری و شوراها نباید باعث شود که اهمیت حیاتی هر کدام نادیده گرفته شود. چرا که چشم انداز هماهنگ دولت و شهرداری‌ها می‌تواند مهمترین گره‌ها را که در سال‌های اخیر بین شهرداری و دولت ایجاد شده از بین ببرد.

وی با بیان اینکه شورای پنجم ظرفیت به یاد ماندنی در اذهان به عنوان الگوی شورای کارآمد را دارد گفت: شورای پنجم در صورتی که فهرست شورای عالی نظر موافق مردم را جلب کند متعهد است که به عنوان شورای کل مردم فارغ از دسته بندی‌های سیاسی عمل کند و امیدوار است بتواند تلقی نادرست در اذهان برخی مردم را در مورد رفتار جناحی اصلاح کند.

پاسخ هاشمی به دلایل انصرافش از مناظره با مرتضی طلایی

همچنین در ادامه محسن هاشمی مدیرعامل سابق مترو و کاندیدای شورای شهر پنجم با بیان اینکه من به عنوان یک کاندیدا از روند انتخاب اعضای لیست امید مطلع هستم اما در جلسات حاضر نبودم گفت: برخی‌ها به این لیست اعتراض دارند که می‌تواند درست باشد اما باید به لیست تمکین کنیم چرا که ما به کسب اکثریت شورای شهر اعتقاد داریم.

وی با بیان اینکه ارائه لیست‌های موازی به نفع شورای شهر نیست و قاطعانه می‌خواهم که شورای عالی و رییس دولت اصلاحات جدی‌تر مواضع خود را اعلام کنند تا در انتخابات در مسیر برد و نه باخت قرار گیریم گفت: یک لیستی از طرف من به نام یاران هاشمی منتشر شد که من آن را تکذیب می‌کنم.

هاشمی همچنین در مورد شایعاتی مبنی بر شهردار شدنش گفت: اصلا برای شهردار شدن در این مسیر قرار نگرفتم و بحث شهرداری من،‌ حرف انحرافی است چرا که ما باید در حال حاضر برای انتخابات مبارزه کنیم تا کرسی‌های حداکثری را در شورا به دست بیاوریم و من به قصد شهردار شدن وارد این مبارزه انتخاباتی نشدم.

وی در پاسخ به این سوال که شورای شهر مکانی برای فعالیت افراد سیاسی و ورزشکار نیست گفت: ما نیز معتقدیم که شوراها نباید سیاسی شود اما چون به سمت انتخاب می‌رویم چاشنی سیاست نیز مخلوط انتخابات شوراها می‌شود و در بخش دیگر باید بگویم که شهر مجموعه‌ای از فرآیندها و اتفاقات است و این گونه نیست که شهر به ورزشکار احتیاج ندارد و این فرضیه که یک نفر به خاطر ورزشکار بودنش نباید در شورا حضور داشته باشد درست نیست و شاهد بودید که به برخی افراد به دلیل جوسازی‌های ناجوانمردانه ظلم شد.

وی در مورد اینکه در لیست‌های مختلف، سرلیست است به ایسنا گفت: عملا در مورد 99 درصد لیست‌هایی که اسم من در آن است حتی از من سوال نشده و به دلیل لطفشان حرکت خودجوشی انجام داده و نام مرا حتی به عنوان سرلیست در فهرستشان منتشر کردند ولی امیدوارم لیست مجددا تایید شده و همه ما پشت یک لیست قرار گیریم.

هاشمی همچنین در مورد انصرافش از مناظره روز گذشته دانشگاه تهران با بیان اینکه من در ابتدا برگزاری این مناظره را قبول کردم اما بعد از آن شاهد شیطنت‌هایی بودم گفت: پوستری منتشر شد که بر روی آن نوشته بود مناظره شیفتگان خدمت با شیفتگان قدرت که در زیر کلمه شیفتگان خدمت نام مرتضی طلایی و در زیر کلمه شیفتگان قدرت نام مرا نوشته بودند که این نشان می‌داد اساس مناظره بر بی انصافی است و حتی از آنها خواستیم که پوستر ناجوانمردانه‌شان را اصلاح کنند اما این اتفاق نیفتاد.

وی افزود: در حال حاضر شرایطی نیست که ما در مورد لیست امید حرف‌های مختلفی بزنیم و باید همه به سمت اتحاد رفته تا از دستاوردهای اصلاح طلبان حمایت کنیم.

پاسخ به ابهامات لیست امید

همچنین رسولی عضو بنیاد باران و کاندیدای شورای شهر پنجم که در لیست امید نیز قرار دارد خطاب به اصلاح طلبان معترض به لیست گفت:  اجازه دهید انتخابات برگزار شود و بعد از آن به گلایه‌هایتان پاسخ می‌دهیم.

وی در دفاع از چرایی جوان گرایی و انتخاب افراد ناشناس در لیست امید با بیان اینکه ما نمی‌خواستیم شکافی بین تجربه‌ها ایجاد شود گفت: تخصص گرایی، اصلاح طلبی، پاکدستی و ... یکی از دغدغه‌های لیست بود که سعی کردیم با رعایت سهمیه زنان و جوانان این لیست را انتخاب کنیم.

وی با بیان اینکه از میان 800 رزومه باید 21 نفر را انتخاب می‌کردیم و برخی در رقابت‌های درونی و تخصصی نتوانستند امتیاز لازم را کسب کنند،‌ گفت: بنا به دلایلی الویری جایگزین معروف صمدی شد و با این جایگزینی لیست امید تکمیل شد.

وی با بیان اینکه برخی می‌گویند که عارف در تهیه این لیست نقش زیادی داشته گفت: اگر من که سخنگوی عارف هستم را به حساب او نگذارید، احدی از نزدیکان عارف در این لیست نیستند و لازم است بدانید که موسوی لاری اجازه نداد پسرش که تحصیلات و تجربه مرتبط داشت در لیست بیاید و پسر موسوی لاری نیز به احترام پدرش و جریان اصلاح طلب از حضور در جمع نهایی 42 نفر انصراف داد.

وی با بیان اینکه همه بزرگان در لیست نیستند اما همه میثاق‌نامه را امضا کردند گفت: قول دادیم و مکتوب نوشتیم که پشت لیست اصلاح طلبان بمانیم حتی در میثاق‌نامه قید شد اگر هر لیستی غیر از لیست شورای عالی سیاستگذاری اعلام شود آن را قبول نکنیم. همچنین قرار شد اگر بنا به دلایلی افراد در لیست نبودند به نفع لیست امید انصراف داده و حتی افراد متعهد شدند در صورت راهیابی به شورا باید هوس وزیر و شهردار شدن را از سر بیرون کنند و حتی افراد متعهد شدند اگر در هر لیست سیاسی دیگری نامشان با اطلاع و بی اطلاع درج شد باید آن را تکذیب کرده و به لیست امید پایبند باشند.

کاندیدای لیست امید در انتخابات شورای شهر پنجم در پاسخ به این سوال که نظر رئیس دولت اصلاحات  در مورد لیست امید چه بوده با بیان اینکه من از طرف خاتمی صحبت نمیکنم اما تمام ابهاماتی که برای مردم ایجاد شده برای رئیس دولت اصلاحات نیز ایجاد شده بود گفت: روز گذشته دو نفر از اعضای هیات رئیسه شورایعالی اصلاحات به دیدار وی رفته و به ابهامات پاسخ داده شد و براساس اخباری که شنیدم ابهامات ایشان نیز رفع شده و اجازه دهید تا عصر یا شب شاهد اخبار خوبی در زمینه تایید لیست باشیم و دقت داشته باشید از اول رئیس دولت اصلاحات بنا نداشت در نحوه بستن لیست شوراها ورود داشته باشد.

وی با بیان اینکه لیست امید را از هر سویی برش بزنید ممکن است سوالاتی ایجاد شود، گفت: اگر می‌خواستیم برش سیاسی به این لیست بزنیم قطعا جای افرادی همچون عبدالله مومنی و یاشار سلطانی در لیست خالی است اما بررسی کرده و پس از چند صد ساعت کار کارشناسی به این لیست رسیدیم و اینگونه تصور نکنید آنهایی که در لیست قرار ندارند، اصلاح طلب نیستند بلکه بنا به دلایلی نتوانستند امتیازات لازم را کسب کنند.

همچنین محمود میرلوحی نیز با بیان اینکه تهران در حوزه فرهنگی مظلوم واقع شده است گفت: قطعا در صورت راهیابی لیست امید به شورای شهر اقداماتی صورت خواهد گرفت تا شهر تهران از این مهجوریت فرهنگی خارج شود.

شناسنامه


کدخبر: ۱۶۲۲۸۰
تاریخ: ۱۳۹۶/۲/۲۵     ساعت: ۱۵ : ۵۰
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: سیاسی       زیرسرویس: سیاسی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۸ آبان
  • ٢٩ صفر ١٤٣٩
  • Nov 19 2017