صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

باید به زنان فرصت داد که در جایگاه های مختلف فرهنگی، سیاسی و حتی نظامی انجام وظیفه کنند

نشست علمی با موضوع (جایگاه زنان در تمدن ایران و اسلام) برگزار شد.

به گزارش جهانی خبر، دکتر شیدا مهنام مشاور بین الملل و مدیر کل امور بوجه بنیاد ایران شناسی به ریاست آیت الله سید محمد خامنه ای در نشست علمی با موضوع (جایگاه زنان در تمدن ایران و اسلام) اظهار کرد: باید به زنانی که آموزش دیده ،به آگاهی رسیده و توانمند شده اند فرصت داد که در جایگاه های مختلف فرهنگی،سیاسی و حتی نظامی انجام وظیفه کنند.

 رییس نهضت نقش زنان در تمدن ایران و اسلام معتقد به برابری زن و مرد در حقوق انسانی هستند.آگاهی بخشی و مهارت آموزی را برای زنان بسیار ضروری در پیشرفت جامعه میدانند.

مهنام که سالها در کمیسیون ملی یونسکو فعالیت دارند، بیان کرد: زنان که مسؤلیت حفظ سلامت و تحکیم بنیان خانواده و هم مسؤلیت اجتماعی بر عهده دارند باید حقوق انسانی برابر با مردها داشته باشند.

به گفته ایشان کشورهای توسعه یافته در تلاش برای بالا بردن سطح اگاهی در حوزه های سیاسی ،پرورشیف تربیتی و اقتصادی هستد که مهارت های زنان را ارتقا دهند جهت حضوری مفید در جامعه.

وی با بیان اینکه طبق فرمایشات مقام معظم زهبری «ما نمیگوییم برابری و تساوی جنسیتی،بلکه میگوییم برابری در عدالت زنان و مردان» اذعان کرد: خودباوری و اعتماد بنفس و آگاهی از حقوق زنان باعث میشود حضوری پرشور و فعالتر در عرصه‌های اجتماعی داشته باشند.

مهنام افزود: موضوعات قومی و قبیله ای و سنت ها و باورهای غلط در گذشته باعث شده شایسته سالاری زنان و حضور فال زنان در جامعه نادیده گرفته شود.درصورتی که در ایران باستان وجود زنانی چون ،آذر میدخت ها و آرتمیس ها در کنار پادشاهان و مردان در تصمیم گیری ها و لشگرکشی ها و فعالیتهای سیاسی و نظامی حضور پرشور داشته اند به دلیل خود باوری و اعتماد بنفسشان .

وی گفت: در ایران باستان زنان اشراف زاده پوششی کامل داشتند که از نظر آنها هر چه پوشش کامل تر،زیبایی زن ایرانی بیشتر.هنوز در هیچ کناب یا مجسمه ای دیده نشده که زن ایرانی به صورت برهنه و عریان باشد.این اصل اصالت و هویت زنان ایرانی را نشان میدهد.

مشاور بین الملل و مدیر کل امور بوجه بنیاد ایران شناسی ادامه داد: حضرت خدیجه اولین زن مسلمان و فرزندش حضرت زهرا(س) الگوی زن مسلمان هستند .مریم میرزاخانی در دوره ی معاصر نمونه ای از زن یرانی که توانست برنده یمدال فیلدز شود.
  واقعیت این است که نیاز به شبکه سازی برای زنان ایرانی داریم که به خودباوری ،آشنایی با هویت واقعی ،آموزش و آگاهی صحیح ،فضا سازی مناسب به آنچه که میخواهیم دست یابیم.

 دکتر مهنام در سخنان خود گله مند از کاندیده های انتخابات ریاست جمهوری هستند که برنامه ای در خصوص زنان که نیمی از جمعیت کشور ایران را تشکیل میدهند ارائه نداده اند.

وی گفت: باید دانست و قبول کرد پشت یک مرد و مدیر موفق یک مادر یا همسر یا خواهر شایسته است. کاندیده های محترم میتوانند در شعار های انتخاباتی خود از :زنان محور اصلی سلامت جسم و روان خانوادهزنان صالح ،فرزندان صالح،جامعه ی سالم_زنان سلحشوران کادر درمان  استفاده کنند.

رییس نهضت نقش زنان در تمدن ایران و اسلام بیان کرد: یکی از مهم ترین وظیفه ی مسئولین جامعه در قبال زنان ایران اسلامی نیاز مبرم فرصت های برابر برای ارتقای مسؤلیت های اجتماعی و فراهم کردن وام برای توسعه مشاغل خانگی است پس ما زنان ایران زمین باید تلاش کنیم و قدر فرصت ها را بدانیم تا به آنچه که میخواهیم دست یابیم.

 

گزارش از روژان ویسی

شناسنامه


کدخبر: ۲۵۸۷۴۳
تاریخ: ۱۴۰۰/۲/۱۸     ساعت: ۱۹ : ۴۳
امتیاز به این خبر:
  • 1
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۴۰۰ دوشنبه ۳۱ خرداد
  • ١١ ذو القعده ١٤٤٢
  • Jun 21 2021