صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

تحقیق در مورد آثار «فریدالله ادیب آیین» ؛ هنرمند نقاش افغان

از رویکردهای مفهومی و نظری مهم معاصر که میشود با آن خلق آثار هنری را بطور کلی مورد تحلیل قرار داد آراء و اقوال ژاک لکان (۱۹۰۱-۱۹۸۰) روانکاو پساسا ختارگرای فرانسوی است. او با کنار هم‌‌ نشاندن روانکاوی، فلسفه، زبان‌شناسی و انسان‌شناسی جهان ذهنن سوژه انسانی را در مجموعه‌ای از روابط درهم‌ تنیده و گسترده اجتماعی و فرهنگی تحلیل می‌کند.

به گزارش جهانی خبر، این مقاله قصد دارد تا با خوانشی لکانی، نقاشی‌های عکس ‌بنیاد فریدالله ادیب آیین را، به عنوان مجموعه‌ای منحصربه ‌فرد در هنرمعاصر از منظر نقد روانکاوانه به قدر وسع نگاه کند و بدین پرسش پاسخ دهد که بین «حقیقت» و «مجاز» در نقاشی ادیب آیین و روانکاوی لکانی چه نسبتی است؟ و نیز، چگونه مقولات ومفاهیم روانکاوی لکانی در نقد نقاشی ادیب آیین کارگر می‌افتد؟ روش مورد استفاده توصیفی- تطبیقی است و حسب داده ها و اطلاعات با استفاده از منابع کتابخانه‌ای، اینترنتی، بر اساس مشاهده آثارهنری ادیب آیین و تجزیه و تحلیل آن‌‌ها با رویکرد روانکاوانه‌ی لکان میباشد. مقاله حاضر، در صدد است نشان دهد که آیا می‌توان با مفاهیم لکانی نقبی به فهم و تفسیر آثار نقاشی ادیب آیین زد؟ درنهایت نتیجه چنین خواهد بود که حقیقت قطعی و نهایی در میان نیست و واقعیت حسب مقولات لکانی بواسطه دستگاه چشم و سازمان‌یافته مطابق با تجربیات گذشته، فقدان و میل سوژه درک می‌‌شود. لذا تمام نقاط مرجع ما، هر چیزی که ما دربار‌‌ه آن صحبت می‌‌کنیم و هر روشی که از طریق آن عمل می‌‌کنیم، جمله آنها نه حقیقت مطلق که کلیشه هستند.
اما آنچه بیش از همه در آثار ادیب آیین به چشم می‌آید، نگاه و تفکر اوست که به واسطه هنراش به نمایش گذاشته می‌شود. درست است که آثار نقاشی انتزاعی این ادیب آیین بسیار هنوز مشهور نشده است، اما از مجموعه‌های قابل تامل او می‌توان به نقاشی‌های این هنرمند از روی عکس‌ها اشاره کرد. در واقع به همان نسبت که ادیب آیین شیفته نقاشی انتزاعی است، اما در واقع‌نمایانی نیز باور دارد. او این رویکرد را داشت که نقاشی برای به تصویر درآوردن جهان، هرگز همچون آیینه‌ای در برابر واقعیت نخواهد بود و به همین سبب هم بود که تصمیم گرفت تصورات فلسفی را به عنوان واقعیت با ترکیبی از نقاشی تخیل کند.

نویسنده : اخگر ضرغام

شناسنامه


کدخبر: ۲۵۸۶۹۶
تاریخ: ۱۴۰۰/۲/۱۷     ساعت: ۱۰ : ۳۰
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۴۰۰ دوشنبه ۳۱ خرداد
  • ١١ ذو القعده ١٤٤٢
  • Jun 21 2021