صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

بانوی نقوش هندسی

محمد بویری نویسنده و روزنامه نگار در متنی اختصاصی درباره منیر شاهرودی فرمانفرمائیان هنرمند هنرهای تجسمی اینگونه می نویسد:

به گزارش جهانی خبر، منیر شاهرودی فرمانفرمائیان سال 1301 در قزوین به دنیا آمد. پدرش به هنر و خصوصا طراحی فرش علاقه مند بود و او نیز در کودکی طراحی فرش میکرد. هشت ساله بود که پدر به نمایندگی مجلس برگزیده شد و همراه خانواده به تهران کوچ کرد. به دانشکده هنرهای زیبا در تهران رفت، اما محدود به ایران نبود. در جنگ جهانی دوم به آمریکا سفر کرد. در نیویورک با مشهورترین هنرمندان وقت،از جمله اندی وارهول و جکسون پولاک آشنا شد. در مدرسه طراحی پارسونز و دانشگاه کرنل، هنرهای تجسمی خواند.در دهه 50 میلادی،تصویرگر مد و گرافیست فروشگاه های بزرگ و نشریات معتبر آمریکا بود. سال 1336 به تهران بازگشت و با ابوالبشر فرمانفرماییان ازدواج کرد و سال بعد در نخستین نمایشگاه دو سالانه تهران مدال طلا گرفت. برای اماکنی چون هتل لاله و فرهنگسرا و کاخ نیاوران آثاری هنری آفرید.
مهمترین جنبه هنری او آینه کاری بود. با خلق آثاری بدیع، این هنر را به اوج رساند. در نیویورک به عوض هنرمندان تثبیت شده به جوانترهایی نزدیک شد که منتقد اکسپرسیونیسم انتراعی بودند و خودشان بزودی بزرگترین جنبش های هنری آینده را بنیان می گذاشتند. مسئله اصلی برای این هنرمندان این بود که هنر قرار نیست فقط بیان احساسات هنرمند باشد بعضی از شاخص ترین دوستان او در این دوران هر کدام هنرشان را به چیزی خارج از احساسات ذهنی هنرمند مربوط می کردند، اندی وارهول به منطق تولید تصویر توسط ماشین توجه داشت، فرانک استلا و رابرت موریس به رابطه فرم و فضا و منیر شاهرودی فرمانفرمائیان به منطق ریاضیاتی فرم های هندسی. چند سال پس از مرگ همسرش،در سال 1383 به ایران بازگشت. سال 1394 نمایشگاه بزرگی از آثار او در موزه مشهور "گوگنهایم" نیویورک برگزار شد.
نخستین هنرمند ایرانی بود که در این موزه آثارش را به نمایش گذاشت.در موزه هایی چون "متروپولیتن"و"هنر مدرن" نیز نمایشگاه هایی برپا کرده بود.سال51،1396اثر خود را وقف دانشگاه تهران کرد؛در تالاری در باغ نگارستان تهران می توان آن ها را به تماشا نشست.
گران ترین هنرمند حراج تهران بود و آثارش در این حراج بسیار پرفروش بودند. از جمله یکی از آن ها به قیمت چهار میلیارد تومان به فروش رسید.
بهمن کیارستمی فیلم مستند "منیر" را درباره این هنرمند ایرانی  ساخته است.
این هنرمند شهیر ایرانی سرانجام 31 فروردین 1398 در 97 سالگی در منزل خود در تهران درگذشت.

شناسنامه


کدخبر: ۲۵۷۹۱۸
تاریخ: ۱۴۰۰/۱/۲۷     ساعت: ۱۷ : ۲۴
امتیاز به این خبر:
  • 4
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۴۰۰ دوشنبه ۳۱ خرداد
  • ١١ ذو القعده ١٤٤٢
  • Jun 21 2021