صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

«هاراگیری» خدا و مذهب را با رنگ ملموس‌تری تصویرگری می‌کند

نمایش«هاراگیری» به کارگردانی افشین واعظی با پرداختن به موضوع خودکشی سعی دارد وجود خدا درزندگی انسان را به گونه ملموس تر به تصویربکشد.

افشین واعظی کارگردان نمایش «هاراگیری» گفت:این مجموعه بانگاهی به عملکردها و ودرگیریهایی که درطول سی سال زندگی برای شخصیت اصلی داستان رقم خورده سعی داردنیم نگاهی به موضوع خودکشی که ازمعضلات اجتماعی محسوب میشودنیزداشته باشد

وی در پاسخ به سوال اینکه چرا مخاطب در ابتدای نمایش دچار نوعی سردرگمی می شود بیان کرد: اجرای این نمایش به گونه ای طراحی شده که بازیگران آن با نوعی پیچیدگی برنقش ها اثر را روی صحنه ببرند تابا درگیرکردن  ذهن مخاطب سیر ی چالشی به اثر ببخشند.

این کارگردان جوان افزود: نمیتوان ژانری برای نمایش هاراگیری در نظر گرفت بنابراین مخاطب با دیدن نمایش با توجه به سلیقه و درک موضوعی این اثر و برداشت خود به نوع ژانر به آن نگاه میکند.

واعظی گفت: در بخش کارگردانی نسبت به طراحی صحنه اتفاقی که افتاد که با همین فضای اصلی صحنه یعنی بلک باکس نمایش را به سمت جلو هدایت کنیم

طراحی لباس در نمایش هاراگیری را بسیار دوست دارم چرا که طراحیهای نقش بسته بر روی لباس کاراکترها با توجه به نقشها صورت گرفته بود.

وی درخصوص محوریت این نمایش گفت: هر فردی میتواند هر عقیده‌ای داشته باشد و درون هر کسی ممکن این اتفاق ظاهر شود و با مثالی ساده میتوان گفت, انسان در شرایط سخت و در های بسته بیشتر به سمت خدا سوق پیدا میکند و ما در اجرای این نمایش سعی کردیم خدا و مذهب را برای مخاطب به نوعی ملموس جلوه دهیم.
وی در خصوص مهمانان ویژه این اثر نمایشی اظهار داشت:در نظر داریم هر شب در فضای مجازی افرادی که در طول تاریخ خودکشی  کردند و  بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد را به عنوان مهمان اعلام میکنیم.

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم مسئولین مربوطه از همه نمایشهایی که به صورت دلی به روی صحنه میروند پشتیبانی و حمایت کنند که تئاتر انقدر مهجور نباشد.

افشین واعظی نمایش قی قاج به نویسندگی فاطمه دولت ابادی را در کارنامه هنری خود به ثبت رسانده است.
پانته آ بهرام بازیگر مطرح تئاتر, سینما و تلویزیون در خصوص نمایش هاراگیری گفت: یکی از جذابترین اتفاقاتی که برای ادم رقم میخورد بعد از اینکه مدت زیادی از کارش در یک حرفه میگذرد این است که نسل بعد از ان چه کار میکنند و  تلاشی که انجام گرفته بعد از سالها به ثمر نشسته یا نه.
بعضی از کارها ناامید کننده به نظر میرسد اما نمایش هاراگیری از معدود کارهایی که پر از انرژی,اندیشه,لحظه و اتفاق در آن جریان دارد و این خود باعث خوشحالی است و امیدوار کننده‌س که نسل آگاهی وارد این حرفه شده و میدانیم که برای هر رشدی یک درد کشیدن لازمه و فردی که در حال رشد بوده در اوج رشد خود دچار استخوان درد میشود, امیدوارم این دوره استخوان درد کوتاه باشد و سریع به ثمر برسد و سالنها پر از مخاطب باشد.
مخاطبانی که نسل گذشته دنبال میکردند وقت آن است که حرف نسل جدید بشنوند و بدانند با چه نگاه و دیدگاهی به سمت جلو حرکت میکنند.
مهسا اکبری, امید رضایی, سعید عظیمی, محمدرضا علیپور, مهسا غلامی, محمدرضا فوج,حامد مقدسی,امید ملانوروزی و افشین واعظی از بازیگران این نمایش هستند.
همچنین افشین واعظی نویسنده, طراح, کارگردان و انتخاب موسیقی ,رضا جاویدی عکاس, محمود رشیدی طراح نور, شادن گلزار روابط عمومی, مسعود عابدی مسئول هماهنگی,سینا افشار طراح گرافیک, غزاله یزدانی منشی صحنه, شیما کریمی طراح لباس, سپیده امیری طراح گریم و امید ملانوروزی سرمایه گذار این نمایش هستند.
خبرنگار: دینا محمدی

شناسنامه


کدخبر: ۱۹۸۸۶۲
تاریخ: ۱۳۹۷/۴/۳۰     ساعت: ۱۰ : ۳۵
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ چهارشنبه ۹ بهمن
  • ٣ جمادي الثانيه ١٤٤١
  • Jan 29 2020