صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

پیشرفتهای خط لوله تاپی، با آینده ای نامطمئن

قرارداد خط لوله گازی، موسوم به تاپی TAPI که قرارداد خط لوله ای بین کشورهای ترکمنستان- افغانستان- پاکستان و هندوستان است پیشرفت کرده اما آینده آن نامشخص است. چهار اتفاق موجب پیشرفت و ترقی قرارداد تاپی TAPI شد.

به گزارش جهانی خبر؛  سیامک هنرجویی -خدیجه حضرتی-اولین مطلب این اتفاقات، هدایت هیئت های بررسی اقتصادی کمیته های کشورهای مختلف، متفق القول و اجماع آراء با رهبری شرکت ترکمن گاز کشور ترکمنستان و مشارکت بازرگانی آن شرکت در پروژه خط لوله تاپی   TAPI  با مسئولیت محدود است. در زمانی که کمیته های اقتصادی کشورهای ذی نفع در پروژه خط لوله تاپی TAPI بیست و دومین نشست خود را در عشق آباد ترکمنستان به انجام رساندند شرکت ترکمن گاز در مورد تامین بنا و ساختمان، مسائل مالی، حقوق مالکیت و عملیات اجرایی، خط لوله کشورها را پشتیبانی و هدایت می کرد. سهام مالکیت و حقوق شراکت کشورهای ذی نفع در پروژه خط لوله تاپی TAPI به طور مساوی بین شرکتهای ترکمن گاز، شرکت افغان گاز، شرکت اینتر استیت گاز سیستم Inter State Gas Systems که شرکتی خصوصی پاکستانی است و شرکت جایل GAIL هندوستان تقسیم شده.
 دومین مطلب که باعث پیشرفت این پروژه گردید از تاریخ بیست و چهارم اکتبر 2015 و آغاز پروژه خط لوله تاپی TAPI  انجام شد، زمانی که ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هندوستان بر سر سهام مشترک، در مورد مدیریت عملیات پروژه خط لوله تاپی TAPI ، قوانین و تعهدات سهام شراکت، مالکیت و انتقال سهام  توافق کردند. عملیات پی ریزی و ساخت پروژه خط لوله تاپی TAPI که در تعهد ترکمنستان بود در سیزدهم دسامبر 2015 صورت گرفت. چهار شریک پروژه خط لوله تاپی TAPI در اوایل سال 2016 یک توافقنامه سرمایه گذاری برای روکش، سنگفرش و امکان سنجی، به روز شدن پروژه خط لوله تاپی TAPI و تکمیل آن از داخل افغانستان امضاء کردند.
 علیرغم پیشرفتهای اخیر این پروژه، مشکلات مباحث الزامات این قرارداد می تواند  بر موفقیت شروع عملیات پروژه خط لوله تاپی TAPI در سال 2019  تاثیرگذارد.  تاثیر این مشکلات موجب کاهش تقاضای جهانی برای انرژی است که نتیجه آن کاهش قیمت ها،  و ظهور دوباره ایران به عنوان تامین کننده گاز طبیعی و تعلیق واردات گاز  ترکمنستان برای روسها ست.


پیش زمینه
بانک توسعه آسیایی (ADB) در سال 2005 برآورد کرد که هزینه پروژه خط لوله تاپی TAPI برابر 6/7 میلیارد دلار می باشد که ظرفیت این خط لوله در یک بازه زمانی یک ساله فقط 30 تا 33 میلیارد مترمکعب است. این برآورد هزینه، نزدیک به سه برابر برآورد بانک توسعه آسیایی (ADB) در سال 2002 بود که هزینه پروژه خط لوله تاپی TAPI را 6/2 میلیارد دلارتخمین زد. بانک توسعه آسیایی (ADB) مانند یک شریک برای توسعه این پروژه، هزینه چندین عملیات امکان سنجی در این خط لوله را تقبل کرد.  هزینه تاخیر مداوم از زمان اجرایی شدن پروژه TAPI تا 10 میلیارد دلار پیش بینی شده است. پروژه خط لوله تاپی TAPI به طول 1800کیلومتر می باشد که در خاک ترکمنستان به طول  200 کیلومتر از میدان گازی گالکی نیشGalkynys واقع در شرق ترکمنستان  از ایالت ماری یا مرو شروع می شود. 733 کیلومتر از ایالت قندهار و هرات افغانستان  و 827 کیلومتر از ایالتهای مولتان وکویته پاکستان و نهایت در شهر فاضل کا در شمال استان  پنجاب هند پایان می گیرد.
خط لوله تاپی TAPI به مدت 30 سال برای هند، پاکستان و افغانستان روزانه 90 میلیون متر مکعب استاندارد در هر ساعت روز Milion  Metric Standard Cubic Meter Per Day  (MMscmd) گاز استاندارد طبیعی را از میدان 16 گانه گالیکینش (که قبلا South Yoloten – Osman نامیده می شد) حمل می کند، و این در حالی است که سهمیه هند، پاکستان و افغانستان به ترتیب دریافت 38،38 و 14 میلیون متر مکعب استاندارد در هر روز MMscmd گاز طبیعی است. افغانستان با کاهش نیاز خود به گاز طبیعی در حدود 5-4/1 MMscmd احتمالا موجب افزایش سهمیه هند وپاکستان به بیش از 25/44 MMscmd می شود. 
هندوستان
پیش بینی های صندوق بین المللی پول International Monetary Fund(IMF)  حاکی از این است که رشد اقتصادی هندوستان در سال 2017 و 2018 بالغ بر 5/7% می گردد. تغییرات رشد اقتصادی هندوستان مانند سال 2016و 2017 ثابت نگه داشته شده. طبق پیش بینی BP شرکت چندملیتی نفت و گاز انگلستان  (British multinational Petroleum company)  با توجه به ثبات و پیشرفت اصلاحات و میزان مصرف انرژی، معلوم می شود که سرعت پیشرفت اقتصاد هندوستان نسبت به دیگر اقتصادهای کلان بیشتر است. چشم انداز مصرف انرژی های کلان در هندوستان نشان دهنده این مطلب است که از سال  2016 تا سال 2035 انجام بیشتر طرح های اقتصادی با پشتوانه گاز طبیعی خواهد بود تا جبران قسمت بزرگی از مصرف، با رشد بالغ بر 155% و واردات بیش از چهاربرابری سوخت را نماید. کاهش تولید گاز داخلی و افزایش تقاضا، هندوستان را به سوی افزایش واردات منابع انرژی که عمدتا به صورت گاز مایع طبیعی LNG   (Liquefied Natural Gas)است سوق می دهد.
"سند چشم انداز هیدروکربن هند در سال 2025 " اظهار میدارد، از سال 2000 با توجه به هزینه نسبتا کم انرژی گاز و سازگاری با محیط زیست و مطلوب بودن به عنوان یک منبع کم آلاینده ، هندوستان برای اطمینان از امنیت انرژی و با توجه به وابستگی خود، از طریق افزایش تولید داخلی و سرمایه گذاری در خارج از کشور، انرژی گاز طبیعی را ترجیح میدهد. این سند با توجه طرح های دیپلماتیک و سیاسی برای وارد کردن گاز از کشورهای همسایه از طریق خط لوله گاز فراملی تأکید دارد.
هیئت تنظیم فرآورده های گاز طبیعی و مواد نفتی هندوستان ( India Petroleum & Natural Gas Regulatory Board ) PNGRB  سیزده سال مانده به دستیابی به چشم انداز هیدروکربن 2025، زیر بنا توسعه هند را با توجه به سند چشم انداز 2030 گاز طبیعی تعیین نمود که این سند چشم انداز در ماه می 2015 ارائه شده.
 
چشم انداز 2030 برآورد مینماید که خط لوله تاپی TAPI در سال 2017 و 2018  تکمیل و موجب افزایش تهیه و استخراج گاز طبیعی با رشد 2/7% از سال 2019 تا 2030 می شود که میزان آن 400 میلیون متر مکعب استاندارد در هر  روز MMscmd  در سال2021 تا 2022 و 474 میلیون متر مکعب استاندارد در هر  روز MMscmd   در سال 2029 تا2030 می باشد.
دریافتی های ماهیانه ( سوددهی ها)
در میان تنوع مزایا، بیشتر سودی که ترکمنستان از خط لوله تاپی TAPI خواهد برد بر اساس صادرات گاز است. خط لوله تاپی TAPI نه فقط تضمینی برای اتصال و ارتباط اقتصادی است بلکه موجب ارتباط سیاسی میان ترکمنستان و جنوب آسیا و مهمترین آن هندوستان می گردد. 
 ترکمنستان دارای رتبه چهارم جهانی در دارا بودن منابع گاز بعد از کشور ایران، روسیه و کشور قطر است.
این کشور علی رغم ظرفیت های بزرگ منابع گازی در بهره گیری اقتصادی از صادرات گاز  بسیار ضعف دارد که در درجه اول بعلت عدم رسیدگی  و سرمایه گذاری کافی جهت مسائل زیربنایی توسعه و دوم محاصره توسط دیگر کشورهای تولید کننده نفت و گاز مانند ایران، قزاقستان و ازبکستان است.
روسیه وابستگی خود را به منابع گازی ترکمنستان کاهش و رابطه دوستانه خود را برای واردات گاز طبیعی با کشور ازبکستان افزایش داد. روسیه واردات گاز از ترکمنستان را از 6/42 بیلیون متر مکعب در سال 2007 به 8/11 بیلیون متر مکعب در سال  2009 کاهش و در نهایت در ژانویه 2016 کلا واردات گاز را از کشور ترکمنستان قطع کرد ضمن اینکه ترکمنستان مشوق یافتن فرصتهای صادرات جدید گاز به همراه کشورهای چین، هند، پاکستان و افغانستان گردید.
دولت ایران جهت کم اثر نمودن تحریم ها اقدام به کنترل و پایین آوردن قیمت منابع انرژی نموده و این مطلب موجب پدید آمدن رقیبی برای صادرات گاز طبیعی ترکمنستان گردیده. پیشتر ترکمنستان دستیابی چین را به میادین گازی در قبال احداث خط لوله مرکزی آسیا توسط آن کشور از میان ازبکستان و قزاقستان را تضمین کرد. این لطف ترکمنستان در واقع مانند غرامت و باز پرداخت چندین میلیارد دلار وام چینی هاست و انجام ندادن تضمین بازده سرمایه گذاری، در زمانی است که قیمت جهانی تحویل گاز نسبت به قبل کمتر شده موجب ضربه به اقتصاد ترکمنستان است. این محدودیتها موجب شده که ترکمنستان در جستجوی تنوع بخشیدن به صادرات گاز طبیعی با ظرفیت های بالقوه و عرضه گاز به بازارهای نامناسب اقتصادی جنوب آسیا و کشورهایی مانند هند باشد که مشتاق افزایش نقش گاز طبیعی در سبد انرژی خود هستند. این مطلب به ترکمنستان کمک خواهد کرد که هر گونه وابستگی به چین را مهار نموده و خسارات صادرات درازمدت گاز به روسیه را جبران نماید.
در افغانستان که فقط 43% مردم به نیروی برق دسترسی دارند. خط لوله تاپی TAPI می تواند یک بهروری اقثصادی داشته باشد. افغانستان جدای از دیگر شرکاء  400میلیون دلار در سال از حق ترانزیت لوله استفاده می کند که این مبلغ معادل با 965/1% از تولید ناخالص داخلی GDP (Gross Domestic Product) افغانستان است ضمن اینکه این طرح می تواند برای  25000 نفر افغانی ایجاد شغل نماید. گاز طبیعی برای افغانستان یک منبع انرژی ارزان جایگزین سیستم های دیزلی بوده که در سال 2008 تا 2015 توسط دولت آمریکا پشتیبانی و حمایت می شد.  
حتی گروه طالبان عموما موافق اجرای طرح خط لوله تاپی TAPI  هستند که این مطلب ضمانتی از لحاظ مسائل امنیتی خط لوله تاپی TAPI است.
اخیرا پاکستان با توجه به مضیقه جدی و دائمی در مورد منابع انرژی و سوخت،  با کشور قطر  جهت خرید LNG Liquefied Natural Gas ) ( یا گاز مایع طبیعی برای مدت 15 سال از سال 2016 تا سال 2030 توافق نمود. ابراهیم قریشی، رئیس هیئت تجاری پاکستان اعلام داشت که این معامله 20 درصد از تقاضای پاکستان را تامین خواهد شد. وی تاکید کرد که اجرای اولیه طرح خط لوله  TAPI موجب تسریع در بخش تولید پاکستان است که در حال حاضر از کمبود شدید برق رنج می برد. پاکستان جهت اعطای مجوز عبور خط لوله تاپی TAPI  از خاک خود، سالانه مبلغ 200 تا 250 میلیون دلار از هند دریافت خواهد کرد.
تقریبا 44 میلیون متر مکعب استاندارد در هر روزMMscmd   از گاز طبیعی ترکمنستان بوسیله خط لوله  TAPI تحویل هند داده می شود که از دو جنبه به آن کشور کمک خواهد کرد که یکی مساله استفاده از انرژی پاک و دیگری مطالبات انرژی در آینده است. این مطلب به شکلی دائمی، نیازمندی انرژی را برای اقتصاد یکپارچه بزرگترین و قویترین همسایه  جنوب آسیا تامین می نماید. به عنوان بخشی از برنامه سیزده ساله پروژه خط لوله تاپی TAPI پنج سال مقدار 30 میلیون متر مکعب استاندارد در هر ساعت روز MMscmd  گاز بوسیله خط لوله تاپی  TAPI تحویل وزارت نفت وگاز طبیعی هندوستان می شود و این روند تا سال 2029 -2030 ادامه دارد.
موارد تامینی و امنیتی
تضعیف پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتوNATO ) موجب نگرانی عمده ای به نام امنیت در اجرای پروژه خط لوله تاپی TAPI گردید. بعضی از مناطقی که خط لوله تاپی از آن عبور می کند خصوصا در ناحیه گرشک Greshk در جنوب ایالت هلمند افغانستان، تحت کنترل طالبان است. اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان تعهد نموده که با یک نیروی 7000 نفری قدرتمند حفاظت از خط لوله تاپی    TAPIرا برعهده گیرد اما این مطلب روشن نیست که او در مورد امنیت خط لوله ارتباطی با طالبان داشته یا خیر.
شبیه به این نگرانی در مورد عبور این خط لوله در ایالت بلوچستان پاکستان نیز وجود دارد، در این مناطق به طور مداوم حرکتهای تجزیه طلبانه وجود داشته وممکن است به خطوط گازی که از آن جا عبور می کند حمله شود.
هزینه و قیمت
شرکت گاز کشور ترکمنستان، که ترکمن گاز نامیده می شود تعهد نموده که در 85% هزینه 10بیلیون دلاری خط لوله مشارکت نماید. بقیه به شکل برابر بین شرکت جایل GAIL   هندوستان، ISGS  پاکستان و شرکت افغان گاز AGE   تقسیم می شود.  تاخیر بیشتر در عملیات اجرایی این پروژه می تواند منجر به افزایش هزینه ها به میزان 32 درصد از  6/7 میلیارد دلار پیش بینی شده گردد. قیمت پایین گاز و سلب اعتماد از صادرات سنتی ترکمنستان موجب واردات از این کشور با انعقاد قرارداد قیمت گذاری بلندمدت برای عرضه گاز از طریق خط لوله تاپی TAPI گردیده.
تاخیر در احداث خط لوله تاپی TAPI و گاز تحویلی ترکمنستان به هندوستان و پاکستان  فرصتهایی را برای تهیه و تدارکLNG    Liquefied Natural Gas ) ( یا گاز مایع طبیعی ایجاد نموده.
علاوه بر نگرانی های امنیتی و اقتصادی، پروژه خط لوله تاپی TAPI بر ادامه روابط خوب و ایجاد آرامش میان پاکستان و هندوستان به شدت موفق بوده. اگر پاکستان جریان گاز به هند را قطع کند، سودآوری این پروژه برای کشورهای درگیر آن از بین می رود.
کشورهایی که این پروژه ذی نفع هستند آخرین مهلت تکمیل این طرح را سال 2019 تعیین کرده اند. به نظر میرسد این مطلب خوش بینانه باشد آن زمانی که شرق و غرب ترکمنستان بدون نگرانی های امنیتی بود و نیمی از پروژه خط لوله تاپی TAPI بدون نگرانی های امنیتی در آن اجرایی می شود از سال 2008 به مدت 7 سال برای شروع ساخت و ساز این پروژه زمان تلف شده. فقط ترکمنستان فاقد پول و ورشکسته به زحمت توانست این قسمت از پروژه را در دسامبر 2015 تمام نماید.  در دسترس بودن و کم هزینه بودن نیروی کاری که خود تمایل دارند در این قسمت پروژه در افغانستان و پاکستان فعالیت کنند همیشه موجب عدم اطمینان در این پروژه می گردد.
پی نوشت ها:
بانک توسعه آسیایی به انگلیسی: Asian Development Bank در ۲۲ آگوست سال ۱۹۶۶ به‌منظور توسعه اقتصاد کشورهای آسیایی بنا شده‌است. این بانک که تحت نام UNESCAP یعنی کمیسیون اقتصادی سازمان ملل برای کشورهای آسیائی و شرق دور فعالیت دارد، در آغاز ۳۱ عضو داشت. فعلاً دارای ۶۷ عضو است. از جمله ۴۸ عضو از داخل آسیا و اقیانوس آرام و ۱۹ اعضای آن خارج کشورهای آسیائی می‌باشند. این بانک متعلق به بانک جهانی است. در حال حاضر بزرگترین سهم داران آن ژاپن و ایالات متحده آمریکا با سهم ۵۵۲٬۵۱۲ می‌باشند. بزرگترین سهم در این بانک ۱۲٬۷۵۶ درصد می‌باشد.

صندوق بین‌المللی پول به انگلیسی: International Monetary Fund به اختصار: IMF بر اجرای سامانه پولی بین‌المللی نظارت دارد. صندوق بین‌المللی پول، یکی از معتبرترین منابع ارزیابی و پیش‌بینی وضعیت اقتصادی جهان محسوب می‌شود.[۱] طرح تأسیس صندوق در کنفرانس برتون وودز در سال ۱۹۴۴ که ساختار اقتصادی جهان بعد از جنگ جهانی دوم شکل گرفت به وجود آمد. صندوق بین‌المللی پول در مارس ۱۹۴۵ (دی ۱۳۲۴) شروع به کار کرد. هدف از تشکیل صندوق عبارت است از:
• گسترش همکاری‌های پولی بین‌المللی و تسهیل رشد متوازن تجارت بین‌الملل
• ایجاد سامانه باثبات ارزی بین اعضا و پرهیز از رقابت در کاهش نرخ ارزها
• تهیه منابع لازم از طریق منابع عمومی صندوق، به منظور کمک به کشورهای عضو دارای کسری تراز پرداختها
مدیریت صندوق بین‌المللی پول بر عهده کریستین لاگارد است

بی‌پی، به انگلیسی: BP  شرکت نفت و گاز بریتانیایی و چندملیتی است، که دفتر مرکزی آن، در شهر لندن قرار دارد. بی پی در سال ۲۰۱۱ به‌عنوان چهارمین شرکت جهان بر پایه میزان درآمد و سومین تأمین‌کننده بزرگ انرژی در جهان، شناخته شد. شرکت بی‌پی بهمراه شرکت‌های رویال داچ شل، شورون، اکسان‌موبیل و توتال، پنج شرکت بزرگ نفتی جهان بشمار می‌آیند، که تحت عنوان سوپرمیجر طبقه‌بندی می‌شوند. حوزه فعالیت شرکت بی‌پی کلیه بخش‌های عملیاتی صنایع نفت و گاز را در بر می‌گیرد. این شرکت در زمینه اکتشاف و استخراج، پالایش، توزیع وبازاریابی نفت خام، گاز طبیعی و میعانات گازی، همچنین تولید محصولات پتروشیمی و طیف وسیعی از مواد شیمیایی فعالیت می‌نماید. بی‌پی همچنین، دارای فعالیت در حوزه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر، سوخت‌های زیستی و تولید برق با استفاده از انرژی بادی و خورشیدی است. بی‌پی دارای واحد عملیات، در بیش از ۸۰ کشور بوده و درحال حاضر، روزانه بطور متوسط معادل ۳٫۴ میلیون بشکه، نفت تولید می‌نماید. این شرکت، دارای ۲۱٫۸۰۰ ایستگاه خدماتی، در سرتاسر جهان می‌باشد.[۶] بزرگترین شعبه بین‌المللی بی پی در ایالات متحده مستقر است و این بخش از بی‌پی، به‌عنوان دومین تولیدکننده نفت خام و گاز طبیعی در ایالات متحده محسوب می‌شود.  شرکت بی‌پی،  LSE: BP ,NYSE: BP در فهرست اولیه بازار بورس لندن قرار دارد و در تاریخ ۶ ژوئیه ۲۰۱۲ با ارزش بازار ۸۱٫۴ £ میلیارد پوند، در رتبه چهارم از بزرگترین شرکت‌های فهرست شده در بازار بورس لندن، قرار گرفت. سهام این شرکت همچنین در بازار بورس نیویورک و بورس فرانکفورت معامله می‌شود.

تولید ناخالص داخلی یکی از معیارهای اندازه‌گیری در اقتصاد است. تولید ناخالص داخلی در بر گیرنده مجموع ارزش کالاها و خدمات نهایی است که در طی یک دوره معین، معمولاً یک سال، در یک کشور تولید می‌شود. در این تعریف منظور از کالاها و خدمات نهایی، کالا و خدماتی است که در انتهای زنجیر تولید قرار گرفته‌اند و خود آن‌ها برای تولید و خدمات دیگر خریداری نمی‌شوند.
سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو به انگلیسی: North Atlantic Treaty Organization با مخفف  NATO به فرانسوی:Organisation du traité de l'Atlantique Nordبا مخفف OTAN) در ۴ آوریل ۱۹۴۹ میلادی (۱۵ فروردین ۱۳۲۸) با هدف دفاع جمعی در واشینگتن دی.سی. پایه‌گذاری شد و هم‌اکنون ۲۹ عضو دارد.  قلب پیمان ناتو ماده ۵ آن است که در آن کشورهای امضاکننده توافق کرده‌اند حمله نظامی علیه یک یا چند کشور عضو در اروپا یا آمریکای شمالی را به عنوان حمله به تمامی کشورهای عضو تلقی کنند و به مقابله آن برخیزند   مطابق ماده ۱۴ و پایانی این پیمان، متون انگلیسیو فرانسوی آن هر دو معتبر هستند، پیمان نزد دولت ایالات متحده آمریکا سپرده می‌شود و مطابق وظیفه دولت ایالات متحده نیز نسخه‌های مورد تأیید آن را برای دولت‌های امضاکننده پیمان می‌فرستد . این پیمان در حال حاضر بزرگترین پیمان نظامی در جهان است و با پیوستن مونته نگرو به این پیمان دارای ۲۹ عضو خواهد شد.

نوشته: مانیش واید     Manish Vaid   ناظر پژوهشی موسسه نیو دهلی و سانجای کار Sanjay Kar   از بخش فناوری مواد نفتی  موسسه راجیو گاندی ایالت اوترا پرادش هندوستان. 
مترجم: سیامک هنرجویی
معرفی نویسندگان:
مانیش واید Manish Vaid  از پژوهشگران جوان موسسه تحقیقاتی نیو دهلی است. او قبلا در  موسسات بزرگ و مشهور به عنوان حسابدار اجرایی پروژه فعالیت داشته و در سال 2010 موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی  نفت از دانشگاه Gandhinagar دانشکده نفت پاندیت دنداییل، گجرات گردید.
سنجای کومار کارSanjay Kumar Kar  معاون دانشکده و رئیس دپارتمان دانشکده مدیریت راجیو گاندی Rajiv Gandhi  موسسه صنعت نفت ایالت اوتتار پرادش کشور هندوستان است.
او اغلب به  عنوان معاون موسسه آموزشی آکادمیک گاندی ناگار Gandhinagar (مدیریت نفت)  انجام وظیفه نموده و معاون دانشکده مدیریت هند در احمدآباد نیز بوده. او دارای مدرک دکترای تخصصی مدیریت از دانشگاه اوتکال – بوبنهاور هند است و به طور منظم در مجلات ملی و بین المللی که در زمینه سیاست انرژی، توزیع نفت و گاز، ساختار بازار و بازاریابی فعالند، مشغول است.
معرفی مترجم:
سیامک هنرجویی متولد 1346 و کارشناس ارشد مدیریت علوم دفاعی است. از او مقالات زیر به چاپ رسیده: 1- آینده ایران هسته ای.
2- طرح اورشلیم بزرگ.
3- تفکری درباره تحول در امور نظامی.
 4- استانداردهای تربیت بدنی در داکوتای جنوبی. 5- بررسی تفکرات اسلامی در مدیریت هندسه قدرت وجنگ. 6- بررسی ستادی وزارت دفاع انگلستان درباره ویژگی جنگهای آینده. 7- بررسی مخرب ترین حمله تاریخ تجارت به عربستان سعودی. 8- پژوهشی در مورد ناآرامی های پاکستان از سال 2014. 9-  ثبات سیستم حکومتی در عربستان سعودی. 10- جنگ در 2014 . 11- جنگ در 2020. 12- جنگ سایبری مدل بدون درد وبدون خونریزی جنگ است. 13- روابط آمریکا و سعودی. 14- سیاست منطقه ای عربستان در انقلاب بیداری عرب. 15- شبکه اروپا علیه تجارت اسلحه. 16- طرح اورشلیم بزرگ. 17- قوانین مسابقات چتر بازی سیزم. 18- هارپ واقعیت یا اغراق. 18- سیااست اشتباه ترکها در خاورمیانه از سوریه، عراق تا خلیج. 19- انتشار مقاله از جنگ جهانی. 

 

مترجم- خدیجه حضرتی آقاباقر - محمد جواد امیری


 

شناسنامه


کدخبر: ۱۹۳۱۹۷
تاریخ: ۱۳۹۶/۱۲/۲۹     ساعت: ۱۱ : ۲۳
امتیاز به این خبر:
  • 4
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


عاصم

از مقاله خوبتان كمال تشكر را داريم

۲
۰
س.اکار

مقاله بسيار اموزنده ومفيد بود

۲
۰
س.ا

جناب سرهنگ مقاله بسيار اموزنده و کاملي بود

۲
۰
سهيل اکار

مقاله پر محتوا و عالي مثل هميشه

۲
۰
ش_الف

جناب سرهنگ هنرجويي ، مقاله اموزنده و كاملي بود،

۳
۰
شاهرودي

ضمن تحيت و موفقيت خدمت جناب هنرجويي
كه باز هم با قلمي نو در صنعت ترجمه از تغييري نو براي اهالي تفسير و تفحص فروگذار ننمودند

۳
۰
مجتبي کاظمي نژاد

با سلام خدمت استاد هنرجويي عزيز .باز هم مثل مقالات قبلي بسيار عالي و مفيد بود و اميدوارم هرکجا که هستيد موفق و پاينده باشيد

۴
۰
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۷ آبان
  • ٢٠ ربيع الاول ١٤٤١
  • Nov 18 2019