صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
پيوندها

معامله‌گران بازار ارز غافلگیر شدند!

روند نرخ دلار در نخستین روز هفته، معامله‌گران افزایشی بازار ارز را غافلگیر کرد. شاخص ارزی که در دو روز انتهایی هفته گذشته بیش از ۱۰۰ تومان افزایش نرخ را ثبت کرده و گام بلندی را به سوی مرز مقاومتی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی برداشته بود، روز شنبه، راه کاهشی را در پیش گرفت.

دیروز دلار 70 تومان از ارزش خود را از دست داد و روی عدد 11 هزار و 350 تومان قرار گرفت. این افت از آن جهت اهمیت داشت که انتظارات افزایشی تقویت شده را یک‌بار دیگر تضعیف کرد.

moamelearz1.jpg

افت نرخ دلار بازار سکه را از خود متاثر کرد. در نخستین روز هفته، سکه تمام‌بهار آزادی 55 هزار تومان افت نرخ را به ثبت رساند و با پایین رفتن از مرز 3 میلیون و 950 هزار تومانی به بهای 3 میلیون و 935 هزار تومان رسید. یکی دیگر از دلایلی که نرخ سکه را تحت فشار قرار داد، نزول بهای اونس در بازارهای جهانی به زیر محدوده هزار و 460 دلاری بود. در واقع دیروز سکه نسبت به دلار از نظر متغیرهای کاهشی تحت فشار بیشتری قرار داشت ولی از آنجا که حباب در بازار این فلز گرانبها وجود دارد، تا حدی در برابر افت بیشتر قیمتی مقاومت کرد.

در حالی که نرخ دلار هفته را با کاهش نرخ آغاز کرد، همچنان عده‌ای از معامله‌گران بازار عنوان می‌کنند که نرخ این ارز در کف خود قرار دارد؛ به باور این گروه چند ماه است که نرخ دلار در کانال 11 هزار تومان قرار دارد و هرگز توان پایین رفتن از آن را نشان نداده است. به باور آنها، این موضوع نشان می‌دهد که نرخ دلار در کف خود قرار دارد و با تقویت تقاضا ظرفیت حضور در کانال‌های بالاتر را خواهد داشت. در مقابل این گروه عده‌ای از فعالان دو استدلال را قرار می‌دهند. آنها از یکسو عنوان می‌کنند دلار همان‌طور که ظرفیت کاهش نرخ به زیر مرز 11هزار تومان را از خود نشان نداده است، ظرفیت صعود به کانال‌های بالاتر را نیز از خود نشان نداده است؛ همچنین آنها اعتقاد دارند ماندگاری دلار در کانال 11 هزار تومان ناشی از سیاست‌های هوشمندانه بازارساز ارزی بوده است. در واقع آنها معتقدند بازارساز عامدانه نرخ را در یک کانال محدود مدیریت کرده است تا انگیزه ورود سفته بازان و نوسان‌گیران به بازار را کاهش دهد. هر چقدر دامنه تغییرات قیمتی کمتر باشد، به‌طور قطع بازاری مناسب برای ورود سفته‌بازان نخواهد بود.

در این میان، عده‌ای از فعالان همچنان باور دارند محدود شدن تقاضا و تراکنش‌های بانکی از جمله عواملی بوده است که نوسانات را در بازار ارز کاهش داده است. این صحبت‌ها در شرایطی عنوان می‌شود که افزایشی‌های بازار به تغییر مسیر دلار در ادامه پاییز امیدوارند. آنها معتقدند با افزایش تقاضای تجاری و تسویه‌های دلاری انتهای سال احتمال رشد نرخ وجود دارد. در سال‌های گذشته به‌طور سنتی نرخ دلار در آذرماه خصوصا با توجه به چنین تقاضاهایی افزایشی می‌شد؛ با این حال چنین روندی برای سال 97 رخ نداد. دلار در پاییز 97 عمدتا روند کاهشی داشت و کاهشی‌ها اعتقاد دارند که در امسال نیز بازار راه سال 97 را در پیش خواهد گرفت.در این میان، در مورد بازار سکه نیز توافق‌نظر چندانی در بازار وجود ندارد. گروهی اعتقاد دارند سکه به دلیل حبابی که دچار آن است، به زودی راه افزایشی را در پیش خواهد گرفت، چرا که ارزش بازاری آن بیشتر از رقم‌های فعلی است.

 

منبع: گسترش نیوز/دنیای اقتصاد

شناسنامه


کدخبر: ۲۰۰۷۴۰
تاریخ: ۱۳۹۸/۸/۱۹     ساعت: ۸ : ۵۲
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اقتصادی       زیرسرویس: اقتصادی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۱ آبان
  • ١٤ ربيع الاول ١٤٤١
  • Nov 12 2019