صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
پيوندها
hazrati
maryam
maryam
maryam

«احساس مسوولیت و مشارکت اجتماعی» حلقه مفقود مدیریت پسماند پایتخت

شهرام فیروزی مشاور عالی و سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران گفت: «مشارکت اجتماعی شهروندان» حلقه مفقوده مدیریت پسماند شهر تهران است و بخش اعظم مشکلات موجود در این زمینه از فقدان احساس مسوولیت افراد نسبت به محیط زیست و عدم همکاری شهروندان با شهرداری ناشی می‌شود.

به گزارش جهانی خبر از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مدیریت پسماند، وی در خصوص اسم نادرستی که به پسماند اطلاق می شود، توضیح داد: پسماند به نوعی سرمایه ملی حساب می شود اما نه در حدی که بشود آن را "طلا" نامید. سال هاست که از پسماند به غلط با نام"طلای کثیف" یاد می شود و همین امر متاسفانه موجب ایجاد سوتفاهم و ترغیب سودجویان برای ورود به حوزه جمع‌آوری و فروش بدوی و غیر رسمی پسماند شده است.
فیروزی با اشاره به گسترش صنعت بازیافت طی دهه های اخیر در سراسر دنیا، تصریح کرد: پسماند تا چندین سال پیش به عنوان موادی غیرقابل استفاده و دور ریختنی محسوب می‌شد اما به تدریج با پیشرفت‌های صورت گرفته، بشر توانست این پسماندها را مجدد وارد چرخه تولید کند. اگر پسماندها به درستی مدیریت و بازیافت شود می‌توان از هدررفت منابع طبیعی جلوگیری نمود، اما به معنای این نیست که این صنعت 100درصد سود ده است و می‌توان به چشم منبعی از طلا به آن نگاه کرد؛ چراکه هزینه‌های پنهان و جانبی این فرایند به قدری بالاست که نام بردن از پسماند به عنوان طلای کثیف و تبلیغات پیرامون این موضوع از بی اطلاعی و درک نادرست گویندگان این موضوع منشا می شود.
وی خاطرنشان کرد: در تهران قریب به 30 درصد پسماندهای شهری را پسماندهای خشک تشکیل می دهد که تنها حدود 12تا20درصد آن، پسماند خشک ارزشمند و قابل بازیافت است. از 70درصد پسماندهای تر باقیمانده نیز می‌توان برای تولید کمپوست استفاده کرد. اما این اتفاق تنها در شرایطی ممکن است که تفکیک در مبدا از سوی شهروندان انجام پذیرد. در واقع رکن اصلی مدیریت صحیح پسماند و رشد صنعت بازیافت این است که شهروندان نقش خود را به درستی ایفا کرده و پسماندهای تر و خشک را در بدو تولید با دقت تفکیک کنند.
مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مدیریت پسماند بر اهمیت مشارکت اجتماعی و جایگاه خاص شهروندان در موفقیت مدیریت شهری تاکید کرد و افزود: هنگامی که تک تک افراد از وظایف شهروندی خود اگاه باشند و در سطح خانه و محل کار، نسبت به حفظ محیط زیست احساس مسوولیت کرده و پسماندهای تر و خشک خود را از یکدیگر تفکیک کنند؛ دیگر پسماند ارزشمندی داخل مخازن تلنبار نمی شود که باند مافیایی زباله‌گردی از سوی سودجویان تشکیل شود.
وی یادآور شد: مردم زمانی می‌توانند نقش خود را به درستی ایفا کنند که آموزش های لازم را دریافت کرده باشند؛ لذا آموزش و فرهنگسازی همواره در اولویت های سازمان مدیریت پسماند قرار دارد. به طوری که آموزش چهره به چهره، پخش تراکت و بروشور اطلاع رسانی در میان شهروندان و برگزاری کارگاه های آموزشی در مرکز آموزش تخصصی و نمایشگاه دائمی از جمله برنامه هایی است که به طور مستمر در سطح مناطق22گانه تهران در حال انجام است. به رغم این که بالغ بر450غرفه بازیافت در جای جای پایتخت آماده دریافت پسماندهای خشک از شهروندان است و خودروهای مخصوص نیز، پسماندهای خشک را از درب منازل تحویل می گیرند اما متاسفانه مشارکت و همکاری عمومی برای تفکیک، جمع‌آوری و تحویل پسماندهای تر و خشک به صورت مجزا پایین است و اغلب پسماندها به طور مخلوط داخل مخازن رها می‌شود.
فیروزی با ابراز تاسف از این که دیدگاه حفاظت از محیط زیست به عنوان یک وظیفه شهروندی در میان مردم نهادینه نشده است، تاکید کرد: عدم وجود نگاه فرهنگی و نبود عزم جدی برای حفظ و صیانت از طبیعت حتی در میان مسوولان نیز مشهود است. باید توجه داشت، فرهنگسازی و آگاهی بخشی در حوزه مدیریت پسماند و جلب مشارکت مردمی برای احترام و رعایت نکات زیست محیطی تنها بر عهده شهرداری نیست و تمامی نهادها و ارگان های مرتبط آموزشی و فرهنگی در این امر شریک هستند و می‌بایست هریک به نوبه خود یاری رسان سازمان مدیریت پسماند باشند.

 

شناسنامه


کدخبر: ۲۰۰۴۰۱
تاریخ: ۱۳۹۷/۶/۱۳     ساعت: ۱۶ : ۵۲
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اجتماعی       زیرسرویس: اجتماعی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۵ تير
  • ١٣ ذو القعده ١٤٤٠
  • Jul 16 2019