کد خبر :208586
نتایج آزمایش داروی آزیترومایسین خوب بود
رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: نتایج آزمایش داروی آزیترومایسین روی بیماران کرونایی بسیار خوب بوده است.

به گزارش جهانی خبر_صدا و سیما، آقای مصطفی قانعی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه دو ماه پیش فاز نخست آزمایش این دارو در کشور آغاز و فاز دوم آن نیز به درخواست کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا به شکل رندوم و چند مرکزی انجام شد، افزود: نتایج این آزمایش که بسیار خوب بوده است هفته آینده به کمیته علمی این ستاد ارائه می شود.
وی گفت: این در حالی است که امروز آمریکایی ها اعلام کردند آزمایش بالینی این دارو را آغاز کرده اند در حالی که ما دو ماه پیش این کار را انجام دادیم و ایران در تحقیقات و پروژه ها از دیگر کشورها جلوتر است و زودتر به نتایج دست می یابد.
آقای قانعی افزود: با توجه به این که موارد فوت ناگهانی بیماران کرونایی در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ها به دلیل لخته شدن خون در شُش این افراد بود، به همه مراکز درمانی ابلاغ کردیم برای بیماران بستری در این بخش حتماً دُز بالای داروهای ضد انعقاد خون را استفاده کنند و برای بیماران بستری نیز برای پیشگیری از انعقاد خون این کار را انجام دهند که نتیجه آن؛ کاهش آمار مرگ و میر بود.
وی گفت: داروهای دیگر که در این مدت به عنوان داروی ضد کرونا آزمایش و مطرح شدند هیچ کدام اثر مثبتی بر بهبودی یا ترخیص یا جلوگیری از بیماری نداشتند و نتوانستند وارد پروتکل های درمانی ما شوند.
رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا افزود: داروی آزیترومایسین ترخیص بیماران کرونایی را چهار روز کاهش می دهد.
آقای قانعی گفت: تحقیقات ما مردم را از شرکت هایی که می خواهند داروهایشان را وارد پروتکل های درمانی کنند محافظت می کند و تا ما به نتیجه علمی قطعی بالینی درباره دارویی دست نیابیم آن را وارد فهرست داروهای درمان کرونا نخواهیم کرد.


آقای حسین قاسمی دبیر کمیته امنیتی - اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز در این برنامه گفت: رعایت پروتکل های بهداشتی درباره مراسم شب های قدر موجب شد تصمیم گیری درباره برگزاری نماز عید فطر آسان تر شود و این نماز در مساجد، امامزاده ها و اماکنی که فضای باز دارند برگزار می شود.
وی افزود: رعایت پروتکل های بهداشتی از جمله به همراه داشتن مهر و سجاده شخصی و رعایت فاصله یک متری و داشتن ماسک و دستکش در نماز عید فطر الزامی است.
آقای قاسمی گفت: امسال در مصلای تهران نماز عید فطر برگزار نخواهد شد و جمعیت در مساجد و محله ها توزیع شده اند.
وی افزود: در همه مساجد نماز عید فطر برگزار می شود اما اولویت برگزاری در فضاهای باز مساجد است.
دبیر کمیته امنیتی- اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: این هفته در 183 شهر سفید و 218 شهر دیگر که شیوع کرونا در آنها ضعیف است، نماز جمعه برگزار می شود.
آقای قاسمی اضافه کرد: پس از ماه رمضان؛ فعالیت رستوران ها با رعایت پروتکل های بهداشتی، گسترده تر می شود و آنها باید فاصله میزها و صندلی ها را بر اساس شاخص های وزارت بهداشت قرار دهند و کارکنانشان از ماسک و دستکش و مواد ضد عفونی استفاده کنند.
وی گفت: در رستوران ها، مواد ضد عفونی کننده برای استفاده مردم نیز باید در دسترس باشد.
آقای قاسمی با بیان اینکه همچنان توصیه می کنیم هموطنان از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند افزود: در حال رفع محدودیت ها هستیم اما نباید فراموش کنیم همچنان این بیماری خطرناک است و کاهش محدودیت ها به معنای عادی شدن بیماری نیست.
وی گفت: اگر پنج نفر از 85 میلیون جمعیت کشور کرونا داشته باشند امکان ایجاد اپیدمی وجود دارد و تا زمانی که واکسن این بیماری و داروی درمان آن ساخته نشود شرایط مناسب نیست.
دبیر کمیته امنیتی- اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا افزود: درباره برگزاری مسابقات ورزشی اکنون اولویت با ورزش های انفرادی است و هر مرحله بازگشایی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی آن حوزه امکان پذیر است.

آقای حسین عرفانی رئیس اداره مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت نیز در این برنامه گفت: دلیل افزایش تعداد مبتلایان به کرونا؛ انجام غربالگری و شناسایی بیماران در مراحل اولیه و ضعیف بیماری است.
وی افزود: در ابتدای بروز بیماری کرونا فقط از بیماران بستری آزمایش گرفته می شد اما اکنون و با پیشرفت هایی که ایجاد شده است، بیماران سرپایی نیز آزمایش کرونا می شوند.
آقای عرفانی گفت: با طرح غربالگری از انتقال بیماری جلوگیری می کنیم.
وی درباره بستری شده تعدادی از کودکان گیلانی در بیمارستان نیز گفت: با پیگیری دانشگاه علوم پزشکی گیلان و آزمایش همه بچه های بستری شده، مشخص شد هیچ کدام از آنها به کرونا مبتلا نیستند و حال عمومی همه آنها خوب است اما برای آزمایش های دقیق، نمونه های آنها به تهران ارسال می شود.
رئیس اداره مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت افزود: سندروم کاوازاکی که یکی از تظاهرات بالینی ابتلا به کروناست در کودکان 18 تا 24 ماهه گزارش شده است اما کودکان بستری شده در گیلان ربطی به کرونا ندارند.
آقای عرفانی گفت: اگر مراقبت های بهداشتی را انجام ندهیم، احتمال بازگشت به عقب و محدودیت های گذشته وجود دارد، بنابراین در خانه ماندن همچنان مورد تأکید وزارت بهداشت است.
وی با اشاره به افزایش مبتلایان به کرونا در خوزستان، افزود: ممکن است در برخی استان ها و شهرها در روزهای آینده موارد ابتلا به بیماری کرونا افزایش یابد.
آقای عرفانی گفت: رعایت فاصله گذاری اجتماعی، غربالگری و انجام تست و ایزوله کردن؛ عوامل پیروزی بر ویروس کرونا است.
وی افزود: احتمال می دهیم در پاییز در کنار آنفلوآنزا، کرونای فصلی را نیز داشته باشیم.
رئیس اداره مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه سه روز پس از پایان دوره 14 روزه بیماری، امکان انتقال ویروس از فرد مبتلا وجود ندارد، گفت: با توجه به بیشتر بودن نقاط ناشناخته ویروس کرونا از موارد شناخته شده، امکان ابتلای مجدد به ویروس کرونا منتفی نیست


آقای سید عباس متولیان متخصص اپیدمولوژی و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در این برنامه گفت: بر اساس مصاحبه تلفنی با 2500 نفر از هموطنان، مشخص شد مردم آگاهی خوبی نسبت به بیماری کرونا دارند و بیش از 95 درصد آنها اقدامات بهداشتی را برای مقابله با این بیماری انجام می دهند و فقط هفت درصد آنها در نوروز به سفر رفته اند.
وی افزود: مهمترین شاخص برای فروکش کردن کرونا؛ رفتار مردم است و بر اساس این نظرسنجی، 70 تا 80 درصد مردم همچنان موافق تعطیلی مکان های تجمع از جمله مدارس و دانشگاه ها هستند و فقط 11 درصد مخالف تعطیلی بودند.
آقای متولیان با بیان اینکه درک شخصی از ابتلا به بیماری در کشور ما بسیار پایین است، گفت: از مردم خواستیم احتمال ابتلای خود به کرونا را از یک تا هفت امتیاز دهند و آنها سه و یک دهم احتمال دادند به کرونا مبتلا شوند در حالی که آلمانی ها احتمال مبتلا شدن خود به بیماری کرونا را پنج نمره داده اند.
وی افزود: مردم ایران کرونا را جدی نگرفته اند و این نگران کننده است.
متخصص اپیدمولوژی و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: اگر محدودیت های اجتماعی را به سرعت کاهش دهیم با موج دوم بیماری کرونا روبرو خواهیم شد.