۱۳۹۸/۱/۲۵
جشن هنر انقلاب اسلامی
سیار: شعر انقلاب در دل خود چندین سبک ادبی پرورش داده است

محمد مهدی سیار گفت: شعر انقلاب در دل خود چندین جریان و سبک ادبی پرورش داده که در عام و ادبیات به نام افراد شناخته می‌شود.

به گزارش جهانی خبر_محمد مهدی سیار، دبیر علمی بخش شعر یازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب، در گفت‌وگو با   حوزه هنری درباره وجود مکتب مستقل هنری پس از گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی گفت: شعر انقلاب به بلوغ خود ادامه می‌دهد. در دو سده اخیر از دوران «سبک دوران» گذشته‌ایم و این‌گونه نیست که تحت سیطره یک سبک ادبی باشیم. حتی می‌توان گفت که به دوران «سبک شخص» رسیده‌ایم. شاعرهای بزرگ هر کدام سبک یا پیشنهاد‌های ادبی متفاوتی از هم دارند و هر کدام را می‌توان جداگانه بررسی کرد. شعر انقلاب در دل خود چندین جریان و سبک ادبی پرورش داده که در عام و ادبیات به نام افراد شناخته می‌شود. سبک علی معلم دامغانی، علی‌رضا قزوه و احمد عزیزی هر کدام را می‌توان سبکی جداگانه که درخت بارور و ریشه‌داری شده به عنوان مکتبی از شعر انقلاب نام‌گذاری کرد.

دبیر علمی بخش شعر درباره شاخصه‌های هنر انقلاب عنوان کرد: هنر انقلاب نگاه است و مهم‌ترین شاخصه آن نگاه اجتماعی درعین همدم شدن شخصی با وقایع است.

وی با اشاره به مشکلاتی که بر سر راه هنرمندان برای تولیدات هنر انقلاب وجود دارد، گفت: در بعد استعدادیابی و آموزش خلع وجود دارد. عدم برنامه‌ریزی و رها‌شدگی در برخی از هنرها دیده می‌شود. اگر در سینما حاتمی‌کیا، مجید مجیدی و ملاقلی‌پور سر برآوردند، لزوما در دوره‌های دیگر به صورت خودکار به چنین شاخصه و افرادی نخواهیم رسید یا در شعر، در دهه اول بزرگانی چون محمدعلی معلم دامغانی و قیصر امین‌پور محصول یک حرکت بزرگ تاریخی و فضای فرهنگی خاص بودند. اگر استعدادیابی و آموزش و برنامه‌ریزی برای پرورش شاعر را فراموش کنیم نباید توقع شکوفایی و رشد افراد شاخص و مطرح را در نسل‌های بعدی داشته باشیم.

سیار درمورد سطح کیفی آثار یازدهمین جشنواره شعر انقلاب توضیح داد: تمامی آثار را به صورت کامل نخوانده و بررسی نکرده‌ام اما آثار برگزیده را که در جلسات مطرح شد و درباره آن‌ها گفت‌وگو انجام شد مطالعه کردم. در بخش کودک و نوجوان و سپید و نیمایی مجموعه شعر و تک‌اثر‌های تاثیرگذاری را دیدیم. به‌ویژه در بخش شعر نو که به شعر انقلاب کمتر توجه شده بود شاهد مجموعه اشعار خوبی بودیم و چهره تازه‌ای که  در بخش کودک و نوجوانان و شعر شاخص و نو مشاهده کردیم برای من خشنودکننده بود.

وی در خصوص ادغام بخش داستان‌نویسی و شعر گفت: به نظرم ادبیات را باید جریان جامع در نظر گرفت و این جامعیت در جشنواره ارزیابی دقیق‌تری از روند کلی ادبیات به ما می‌دهد. شعر و داستان همیشه در پیوند باهم بوده‌اند و این‍‌‌‌‌‌‌‌که چهره‌های برگزیده با هم معرفی می‌شوند و گفت‌وگویی بین شاعر و داستان‌نویس انجام می‌گیرد، امری مبارک است.

این شاعر ارزشی و ترانه‌سرا درمورد تاثیر جشنواره بر معرفی هنر انقلاب به مردم و هنرمندان گفت: تاکنون مخاطب جشنواره‌ها حلقه هنرمندان و افرادی که در حوزه سرودن، نقد و نوشتن کار می‌کنند بوده‌اند. تا عمومی‌شدن و رسانه‌ای ‌شدن و جریان‌ساز‌شدن جشنواره‌ها در سطح عمومی فاصله بسیاری داریم که برای این امر به صورت جداگانه باید برنامه ای در نظر گرفت.

وی درباره ویژگی‌های فردی که مستحق چهره سال هنر انقلاب است، تصریح کرد: نگاه اجتماعی در آثارش وجود داشته باشد و این نوع نگاه با زندگی و حیات شخصی او درآمیخته باشد، لایه های فکری در ابعاد مرتبط با تفکر اسلامی را بشناسد و جریان‌ساز بودن و موثر بودن فردیت وی در جامعه ملاک و محک خوبی می‌تواند در انتخاب چهره سال باشد. اما تولید اثر شاخص را که مردم به طور عمومی با آن ارتباط برقرار کرده باشند از مهم‌ترین ویژگی‌های چهره هنر سال می‌توان در نظر گرفت.

جشن هفته هنر انقلاب که به همت حوزه هنری و با همکاری موسسه سپهر سوره هنر برگزار می‌شود، به مناسبت سالروز شهادت شهید مرتضی آوینی در تاریخ 20 فروردین‌ماه 98 آغاز شده و در طول یک هفته ضمن مرور مهم‌ترین رویدادهای مرتبط با هنر انقلاب و هنرمندان انقلابی و معرفی چهره سال هنر انقلاب، با نمایش فیلم‌ها، اجرای تئاترها، برگزاری کنسرت و نمایشگاه‌های تجسمی و... تا تاریخ 27 فروردین ادامه می‌یابد.