۱۳۹۸/۱/۲۵
دبیر بخش دانشجویی هفتمین نشست منطقه ‌ای مجمع جهانی سلامت عنوان کرد:
نشست مجمع جهانی سلامت، عواید علمی ارزشمندی برای دانشجویان به همراه دارد

دبیر بخش دانشجویی هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت، گفت: برگزاری این نشست در ایران بسیار مهم است و بی‌تردید فرصت ارزشمندی در اختیار دانشجویان قرار داده‌ شده تا با حضور در این نشست، عواید علمی بسیاری را کسب کنند.

به گزارش  جهانی خبر_وبدا، دکتر پوریا روزرخ، درخصوص چگونگی شکل‌ گیری ایده بخش دانشجویی نشست و فرآیندهای اجرایی این بخش، گفت: حدود شش ماه قبل، دکتر تکیان (دبیر علمی و اجرایی نشست منطقه‌ای) در یک نشست صمیمی که در مرکز رشد استعدادهای درخشان دانشگاه برگزار شد، دانشجویان را از برگزاری این نشست و اهمیت آن آگاه کردند. در همان جلسه جمعی از دوستان دانشجو اظهار علاقه کردند که نقشی فراتر از کمک به اجرای این نشست را بر عهده گرفته و پیشنهاد برگزاری یک پیش رویداد دانشجویی پیش از برگزاری نشست اصلی را ارائه کنند. در ادامه و با نظر مساعد دکتر جعفریان و دکتر تکیان، با این پیشنهاد موافقت شد و تیمی از با تجربه‌ ترین دانشجویان دانشگاه و برخی از دانشجویان توانمند سایر دانشگاه‌ها شکل گرفت تا طراحی و اجرای بخش دانشجویی را عهده ‌دار شوند.

وی، مهمترین برنامه پیش ‌رویداد دانشجویی را برگزاری پنج کارگاه علمی چهار ساعته برشمرد و افزود: این کارگاه ها توسط تیمی از دانشجویان فعال در عرصه سلامت جهانی و براساس راهبردهای آموزشی مدرن طراحی شده است و محتوای این کارگاه‌ها با نظارت کمیته علمی نشست توسعه یافته و متناسب با همان محورهای علمی است که در طول روزهای اصلی نشست بحث خواهد شد.

دبیر بخش دانشجویی هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت در ادامه به تشریح یکی دیگر از برنامه‌های بخش دانشجویی پرداخت و عنوان کرد: ما در حال انتخاب جمعی از توانمندترین و با تجربه‌ترین دانشجویان در عرصه سلامت جهانی هستیم تا پس از دریافت آموزش‌های لازم، هر یک از آنها بتواند در زمان برگزاری نشست، نقش تسهیل ‌گر علمی را برای گروهی از شرکت‌کنندگان دانشجویی ایفا کرده و یادگیری آن دانشجویان از جلسات نشست و ارتباط برقرار کردن آنها با محتواهای علمی بحث شده را افزایش دهد. چنین برنامه ‌ریزی نشان می ‌دهد که دانشگاه قصد دارد تا با استفاده از همه ابزارها، بهره‌مندی دانشجویان از این فرصت‌ بین‌المللی ارزشمند را ارتقا دهد.

دکتر روزرخ در ادامه به حضور دانشجویان در برنامه اصلی نشست اشاره کرد و گفت: در نظر داریم تا در این نشست، علاوه بر پیش رویدادی دانشجویی که یک روز کامل را به خود اختصاص خواهد داد، برنامه ای دو ساعته را نیز در نشست اصلی و با محوریت دانشجویان برگزار کنیم. با توجه به ساختار نشست، قالب این برنامه یک پنل علمی خواهد بود که پنج یا شش نفر از اساتید و دانشجویانی که در حوزه مباحث سلامت فعال هستند در آن حضور خواهند داشت و درخصوص فعالیت های دانشجویی و نقشی که دانشجویان می توانند در حوزه سلامت عمومی و آموزش پزشکی ایفا کنند، بحث خواهند کرد.

وی، مهمترین هدف از برگزاری این پانل را تشریح فعالیت های دانشجویان و بحث در مورد نقش آنها در حوزه سلامت جهانی عنوان کرد و افزود: یکی دیگر از اهداف این پنل، مطرح کردن ایده‌ شبکه دانشجویی پیمان گروه هشت و بحث کردن در مورد ابعاد مختلف آن است.

دکتر روزرخ در ادامه از حضور متخصصان بالارده سلامت جهانی در این نشست خبر داد و تصریح کرد: با توجه به نظر ویژه‌ای که پروفسور گنتن، رییس مجمع جهانی سلامت، نسبت به دانشجویان دارد، قرار است تا از آنان برای حضور در پنل و پذیرش ریاست آن دعوت شود. همچنین از دکتر جعفریان نیز دعوت شده تا به عنوان رییس نشست منطقه‌ای در این نشست حضور داشته باشد.

وی همچنین جمعی از دانشجویان و نمایندگان نهادهای دانشجویی را از دیگر مدعوین این پنل برشمرد و گفت: از رییس فدراسیون بین‌المللی انجمن‌های دانشجویان پزشکی (IFMSA) و جمعی از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان ایرانی که تجارب و فعالیت‌های دانشجویی ارزشمندی در حوزه سلامت جهانی داشته‌اند، برای حضور در پنل دعوت شده است.

دکتر روزرخ همچنین به ارائه آمار در مورد استقبال دانشجویان از نشست و فرآیند جذب آنها پرداخت و یادآور شد: در بازه‌ای یک ماهه، حدود ۹۰۰ نفر از دانشجویان ایرانی و خارجی برای حضور در این رویداد اظهار تمایل کردند که پس از بررسی سوابق علمی آنها و انجام فرآیند داوری، حدود ۱۵۰ نفر برای شرکت در نشست انتخاب می‌ شوند. همچنین حدود ۱۵ نفر از بهترین دانشجویان نیز پس از دو مرحله داوری و انجام مصاحبه‌ های غربالگری، به عنوان ایفای نقش به عنوان تسهیل ‌گران دانشجویی نشست برگزیده‌ شده ‌اند.

وی افزود: مطابق انتظار، عمده دانشجویانی که ثبت‌نام کرده‌اند از دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند، اما در کنار آنها دانشجویانی از سایر دانشگاه‌های شهر تهران و نیز اقصی نقاط کشور برای حضور در این نشست ابراز تمایل کرده‌ اند. تعداد دانشجویانی که از خارج از ایران برای حضور در این رویداد ثبت‌نام کرده‌اند نیز، قابل ملاحظه است.

دبیر بخش دانشجویی در پایان، هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت را یکی از ارزشمندترین رویدادهای بین‌المللی مرتبط با سلامت دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به جایگاه نشست منطقه‌ای در سیاستگذاری علمی حوزه سلامت، اساتیدی که در این نشست حضور دارند و البته با توجه به این واقعیت که دانشگاه علوم پزشکی تهران تنها دانشگاهی از منطقه غرب آسیا است که در مجمع جهانی سلامت عضویت دارد، برگزاری این نشست در ایران بسیار مهم است و بی‌تردید فرصت ارزشمندی در اختیار دانشجویان قرار داده‌ شده تا با حضور در این نشست، عواید علمی بسیاری را کسب کنند.

وی افزود: از طرف دیگر، ما قصد داریم تا با کمک دانشگاه، زمینه‌ حضور دانشجویان را نه ‌تنها در نشست کیش مجمع جهانی سلامت، بلکه در تمام نشست‌های بعدی این مجمع فراهم آوریم. در صورتی که مجمع با این پیشنهاد موافقت کند، می توانیم شاهد نقش‌آفرینی بیشتر دانشجویان در عرصه سلامت جهانی و زمینه‌سازی برای همکاری‌های بین‌دانشگاهی ایشان باشیم. خوشبختانه این پیشنهاد تاکنون با استقبال خوبی از سوی اعضای مجمع روبرو شده و قرار است تا ایده شکل‌گیری شبکه دانشجویی پیمان گروه هشت در نشست کیش به صورت جدی مطرح شده و مورد بحث قرار گیرد.

گفتنی است، هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت در روزهای 9 و 10 اردیبهشت ماه 98 به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی تهران در جزیره کیش برگزار می شود.